Provoz hotelů je vyhlášením MZČR do odvolání omezen. Povoleny jsou pouze lázeňské pobyty pro testované a očkované a pro pacienty po covidu. Sledujte aktuální podmínky pobytů v lázních.

Sauna

Sauna

Význam tohoto slova jistě není třeba nijak dlouze popisovat. Saunování totiž patří k oblíbeným činnostem již po mnoho let. Jako první si tuto příjemnou aktivitu dopřávali obyvatelé severských zemí, kde má také svůj původ. Velice rychle se však rozšířila po celém světě. Během své existence prošla podoba sauny mnohými změnami, a tak je v dnešní době možné vybrat si z celé řady modifikací. Kromě klasické finské suché sauny je to například kryosauna, infrasauna, v České republice se pak nejčastěji setkáme s párou, která však s původní saunou nemá mnoho společného.

Jak již bylo zmíněno, sauna má svůj původ v severských zemích, konkrétně ve Finsku, kde, jak se někdy pro pobavení uvádí, je téměř více saun než obyvatel. Toto tvrzení však není daleko od pravdy, protože saunou je vybaven téměř každý byt či rekreační chata. Finské sauny bývají většinou obloženy dřevem, které navozuje příjemnou a uvolňující atmosféru, a jsou vybaveny kamny, ve kterých se topí nejčastěji rovněž dřevem, existují však také kamna elektrická. Pro zvýšení vlhkosti se na ně čas od času přilévá voda, čímž se sauna odlišuje od té naší, kde se voda na kamna nepřilévá. Teplota v sauně se pak pohybuje od 60 do 120 °C, v některých případech ale také okolo 140 °C.

K saunování však nepatří jen pouhé prohřívání těla, ale je spojené také s prudkým ochlazením, které se několikrát opakuje. Právě změna teplot má na organismus velice pozitivní vliv. Návštěva sauny nemá tedy pouze relaxační efekt, ale působí rovněž preventivně a posiluje přirozenou obranyschopnost organismu.

Modifikací klasické finské suché sauny je dnes již poměrně rozšířená kryosauna. Od její návštěvy však rozhodně nečekejte, že z vás bude odkapávat pot, spíše naopak. V kryosauně se totiž teplota pohybuje okolo -150 °C. Díky rychlému zchlazení trvajícímu 2 - 3 minut má však podobný efekt, neboť dochází k výraznému prokrvení tkání, jejich regeneraci a uvolnění.

Pravděpodobně nejmladší podobou sauny je infrasauna, ve které k prohřátí organismu dochází pomocí tepelného infračerveného záření. Teplota v infrasauně je o něco nižší, cca 50 °C. Teplo však proniká do hlubších vrstev než při klasickém saunování a také pocení je intenzivnější.

Během návštěvy sauny je z důvodu nadměrného pocení důležité dodržovat pitný režim a vzít také v úvahu aktuální zdravotní stav. Sauna není vhodná při srdečních a cévních chorobách či hořečnatých stavech.

V dnešní době je sauna součástí mnoha wellness studií. Tuto proceduru si však můžete dopřát také například v lázních Třeboň, Bělohrad nebo v lázních Luhačovice.

Pobyty obsahující saunu

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete saunu. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Letní dovolená pro rodiny s dětmi na 7 nocí

Týdenní dovolená, to už je odpočinek jak má být! Vezměte své nejdražší za odpočinkem a zážitky do krásné beskydské přírody! Spa Hotel Lanterna Vám výborně uvaří, což ocení úplně všichni. Tento pobyt je jasná volba!

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Duet spa

Vychutnejte si vinnou lázeň, inovativní očisťující program v kapsli a masáž celého těla. Pokud budete mít chuť na aktivní vyžití, zkuste bowling.

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Romantický pobyt 2021 // 3 noci

Romantický wellness pobyt pro dva v poklidném Ludvíkově, srdci Jeseníků. Vychutnejte si výjimečné chvíle strávené s partnerem v romantickém prostředí Wellness Hotelu Peras. Vířivka se svíčkami jen pro vás dva, lahodná degustační večeře či procházky okolní přírodou jen podpoří vaše dokonalé souznění.

3 noci
snídaně
Zobrazit pobyt

Květinová relaxace

Přijeďte si užít pobyt plný relaxace do lázeňské Třeboně.

2 noci
stravovací balíček
Zobrazit pobyt

Jsem gurmán

Wellness pobyt, který potěší každého milovníka dobrého jídla a vína. Jako opravdoví gurmáni si oba dny vychutnáte večeři hned o několika chodech.

2 noci
snídaně
Zobrazit pobyt

Letní rodinná dovolená v Mariánských Lázních na 6 nocí

Báječný týden plný příjemných zážitků? To je letní rodinná dovolená v Mariánských Lázních! Mnoho volnočasových aktivit pro děti i rodiče v krásném prostředí Vám jistě dopomohou se uvolnit a zažít plno zábavy.

6 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt