AKTUÁLNĚ: Poukazy pro zdravotníky již na Spa.cz nepřijímáme. Děkujeme za pochopení.

Co je sauna?

Sauna

Význam tohoto slova jistě není třeba nijak dlouze popisovat. Saunování totiž patří k oblíbeným činnostem již po mnoho let. Jako první si tuto příjemnou aktivitu dopřávali obyvatelé severských zemí, kde má také svůj původ. Velice rychle se však rozšířila po celém světě. Během své existence prošla podoba sauny mnohými změnami, a tak je v dnešní době možné vybrat si z celé řady modifikací. Kromě klasické finské suché sauny je to například kryosauna, infrasauna, v České republice se pak nejčastěji setkáme s párou, která však s původní saunou nemá mnoho společného.

Jak již bylo zmíněno, sauna má svůj původ v severských zemích, konkrétně ve Finsku, kde, jak se někdy pro pobavení uvádí, je téměř více saun než obyvatel. Toto tvrzení však není daleko od pravdy, protože saunou je vybaven téměř každý byt či rekreační chata. Finské sauny bývají většinou obloženy dřevem, které navozuje příjemnou a uvolňující atmosféru, a jsou vybaveny kamny, ve kterých se topí nejčastěji rovněž dřevem, existují však také kamna elektrická. Pro zvýšení vlhkosti se na ně čas od času přilévá voda, čímž se sauna odlišuje od té naší, kde se voda na kamna nepřilévá. Teplota v sauně se pak pohybuje od 60 do 120 °C, v některých případech ale také okolo 140 °C.

K saunování však nepatří jen pouhé prohřívání těla, ale je spojené také s prudkým ochlazením, které se několikrát opakuje. Právě změna teplot má na organismus velice pozitivní vliv. Návštěva sauny nemá tedy pouze relaxační efekt, ale působí rovněž preventivně a posiluje přirozenou obranyschopnost organismu.

Modifikací klasické finské suché sauny je dnes již poměrně rozšířená kryosauna. Od její návštěvy však rozhodně nečekejte, že z vás bude odkapávat pot, spíše naopak. V kryosauně se totiž teplota pohybuje okolo -150 °C. Díky rychlému zchlazení trvajícímu 2 - 3 minut má však podobný efekt, neboť dochází k výraznému prokrvení tkání, jejich regeneraci a uvolnění.

Pravděpodobně nejmladší podobou sauny je infrasauna, ve které k prohřátí organismu dochází pomocí tepelného infračerveného záření. Teplota v infrasauně je o něco nižší, cca 50 °C. Teplo však proniká do hlubších vrstev než při klasickém saunování a také pocení je intenzivnější.

Během návštěvy sauny je z důvodu nadměrného pocení důležité dodržovat pitný režim a vzít také v úvahu aktuální zdravotní stav. Sauna není vhodná při srdečních a cévních chorobách či hořečnatých stavech.

V dnešní době je sauna součástí mnoha wellness studií. Tuto proceduru si však můžete dopřát také například v lázních Třeboň, Bělohrad nebo v lázních Luhačovice.

Pobyty obsahující saunu

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete saunu. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Léčebný pobyt EXTRA

Dopřejte si lázeňskou péči v podobě procedur či pitné kúry ve spojení s animačním programem, odborné přednášky, taneční zábavy a mnoho dalšího. Tento pobyt Vám nabízí od každého něco. Vám tak nebude nic chybět.

6 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt

Relax a odpočinek na 3 noci

Hotel Tvrz Orlice si pro Vás připravil relaxační balíček, ve kterém můžete relaxovat při čokoládovém nebo parafínovém zábalu, ale také aktivně odpočívat při cyklistice nebo projížďce na lodičkách. Pobyt je ideální pro páry, které hledají romantiku, která na ně v Orlických horách čeká na každém kroku.

3 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Pivní pobyt ve všední dny

Jste milovníci piva? Pak je tento pobyt ušitý jako na míru právě pro Vás! Užijte si krásné ubytování spojené s degustací nejlepších pivních produktů, pivními lázněmi a mnohým dalším.

2 noci
snídaně
Zobrazit pobyt

Relaxační pobyt

Máte cestu do Budapeště, ať už pracovně či za zábavou? Rezervujte si pobyt v Ensana Thermal Margaret Island a odpočívejte!

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Rodinná dovolená na Bledu na 7 nocí

Vezměte rodinu do Slovinska na týdenní pobyt s tří hodinovým vstupem do termálních bazénu v sousedním hotelu Golf.

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

POBYT PRO SENIORY S PROCEDURAMI (2020) 7 dnů(6noci)

V každém věku se má odpočívat, ale také užívat a žít! Vydejte se poznat jedinečný hotel Adamantino, který se nachází na břehu Luhačovické přehrady. Rádi se sem budete vracet.

6 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt