Sauna

Význam tohoto slova jistě není třeba nijak dlouze popisovat, saunování totiž patří k oblíbeným činnostem již po mnoho let. Jako první si tuto příjemnou aktivitu dopřávali obyvatelé severských zemí, kde má také svůj původ, velice rychle se však rozšířila po celém světě. Během své existence prošla podoba sauny mnohými změnami a tak je v dnešní době možné vybrat si z celé řady jejích modifikací. Kromě klasické finské suché sauny je to například kryosauna, infrasauna, v České republice se pak nejčastěji setkáme s párou, která však s původní saunou nemá mnoho společného.

Jak již bylo zmíněno, sauna má svůj původ v severských zemích, konkrétně ve Finsku, kde, jak se někdy pro pobavení uvádí, je téměř více saun, než obyvatel. Toto tvrzení však není daleko od pravdy, protože saunou je vybaven téměř každý byt, či rekreační chata. Finské sauny bývají většinou obloženy dřevem, které navozuje příjemnou a uvolňující atmosféru a jsou vybaveny kamny, ve kterých se topí nejčastěji dřevem, existují však také kamna elektrická. Pro zvýšení vlhkosti se na ně čas od času přilévá voda, čímž se tato sauna odlišuje od našich saun, kde se voda na kamna nepřilévá. Teplota v sauně se pak pohybuje od 60 do 120°C, v některých případech ale také okolo 140°C. K saunování však nepatří jen pouhé prohřívání těla, ale je spojené také s prudkým ochlazením, které se několikrát opakuje. Právě změna teplot má na organismus velice pozitivní vliv a návštěva sauny tedy nemá jen relaxační efekt, ale působí rovněž preventivně a posiluje také přirozenou obranyschopnost organismu.

Modifikací klasické finské suché sauny je dnes již poměrně rozšířená kryosauna. Od její návštěvy však rozhodně nečekejte, že z vás bude odkapávat pot, spíše naopak. V kryosauně se totiž teplota pohybuje okolo -150°C. Díky rychlému zchlazení, trvajícímu 2-3 minuty, má však podobný efekt, neboť dochází k výraznému prokrvení tkání, jejich regeneraci a uvolnění.

Pravděpodobně nejmladší podobou sauny je infrasauna, ve které k prohřátí organismu dochází pomocí tepelného infračerveného záření. Teplota v infrasauně je o něco nižší, cca 50°C, teplo však proniká do hlubších vrstev než při klasickém saunování a také pocení je intenzivnější.

Během návštěvy sauny je z důvodu pocení důležité dodržovat pitný režim a vzít také v úvahu aktuální zdravotní stav. Sauna není vhodná při srdečních a cévních chorobách, či hořečnatých stavech.

V dnešní době je sauna součástí mnoha wellness studií, tuto proceduru si však můžete dopřát také například v lázních Třeboň, Bělohrad nebo v lázních Luhačovice.

Pobyty obsahující sauna

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete sauna. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Detail nabídky”.

SPA DE LUXE ve všední dny

Nevíte kam na dovolenou? Spa Hotel Felicitas v Poděbradech je tou správnou volbou! Pobytový balíček Spa De Luxe na 5 nocí Vám poskytne veškerou péči, odpočinek a relaxaci.

5 nocí, polopenze

Detail nabídky

Relaxační pobyt v Kroměříži 3 noci

Zavítejte k nám do Kroměříže a užijte si skvělý odpočinkový pobyt v našem hotelu La Fresca! Těšit se můžete na komfortní pokoje s originálními interiérovými prvky a relaxaci v nedalekém sport a relax centru Paráda. Zapomeňte na chvíli na všední starosti a přijeďte k nám načerpat nové síly. Těšíme se na Vaši návštěvu.

3 noci, snídaně

Detail nabídky

Wellness pobyt

Využijte Vaši týdenní dovolenou pro odpočinkový pobyt v lázních Bükfürdo! Volný čas si můžete naplánovat dle svého, jistě se v hotelu Piroska nebudete nudit.

3 noci, polopenze

Detail nabídky