Co je sauna?

Sauna

Význam tohoto slova jistě není třeba nijak dlouze popisovat. Saunování totiž patří k oblíbeným činnostem již po mnoho let. Jako první si tuto příjemnou aktivitu dopřávali obyvatelé severských zemí, kde má také svůj původ. Velice rychle se však rozšířila po celém světě. Během své existence prošla podoba sauny mnohými změnami, a tak je v dnešní době možné vybrat si z celé řady modifikací. Kromě klasické finské suché sauny je to například kryosauna, infrasauna, v České republice se pak nejčastěji setkáme s párou, která však s původní saunou nemá mnoho společného.

Jak již bylo zmíněno, sauna má svůj původ v severských zemích, konkrétně ve Finsku, kde, jak se někdy pro pobavení uvádí, je téměř více saun než obyvatel. Toto tvrzení však není daleko od pravdy, protože saunou je vybaven téměř každý byt či rekreační chata. Finské sauny bývají většinou obloženy dřevem, které navozuje příjemnou a uvolňující atmosféru, a jsou vybaveny kamny, ve kterých se topí nejčastěji rovněž dřevem, existují však také kamna elektrická. Pro zvýšení vlhkosti se na ně čas od času přilévá voda, čímž se sauna odlišuje od té naší, kde se voda na kamna nepřilévá. Teplota v sauně se pak pohybuje od 60 do 120 °C, v některých případech ale také okolo 140 °C.

K saunování však nepatří jen pouhé prohřívání těla, ale je spojené také s prudkým ochlazením, které se několikrát opakuje. Právě změna teplot má na organismus velice pozitivní vliv. Návštěva sauny nemá tedy pouze relaxační efekt, ale působí rovněž preventivně a posiluje přirozenou obranyschopnost organismu.

Modifikací klasické finské suché sauny je dnes již poměrně rozšířená kryosauna. Od její návštěvy však rozhodně nečekejte, že z vás bude odkapávat pot, spíše naopak. V kryosauně se totiž teplota pohybuje okolo -150 °C. Díky rychlému zchlazení trvajícímu 2 - 3 minut má však podobný efekt, neboť dochází k výraznému prokrvení tkání, jejich regeneraci a uvolnění.

Pravděpodobně nejmladší podobou sauny je infrasauna, ve které k prohřátí organismu dochází pomocí tepelného infračerveného záření. Teplota v infrasauně je o něco nižší, cca 50 °C. Teplo však proniká do hlubších vrstev než při klasickém saunování a také pocení je intenzivnější.

Během návštěvy sauny je z důvodu nadměrného pocení důležité dodržovat pitný režim a vzít také v úvahu aktuální zdravotní stav. Sauna není vhodná při srdečních a cévních chorobách či hořečnatých stavech.

V dnešní době je sauna součástí mnoha wellness studií. Tuto proceduru si však můžete dopřát také například v lázních Třeboň, Bělohrad nebo v lázních Luhačovice.

Pobyty obsahující saunu

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete saunu. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Jsem vinař

Jet na jižní Moravu a neochutnat skvělá vína? To by přece byla škoda. Užijte si je při degustaci, pětichodové večeři i snoubení vín s námi nakládanými mandlemi.

2 noci
snídaně
Zobrazit pobyt

Podzimní pobyt v Tree of Life

Tak jako pro přírodu je podzim časem zpomalení a přípravy na zimu, tak i vy se zastavte, odpočiňte si a zvyšte si imunitu péčí ve Spa resortu Tree of Life. Čeká na Vás částečná masáž, marocká parní lázeň, neomezený vstup do saunové zóny Organic & Garden Spa a mnoho dalšího. Přijeďte načerpat síly do krásného lázeňského města.

3 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Zdravá záda na 3 noci

Udělejte něco s bolestí zad a vyrazte si do překrásného prostředí lázní Libverda. Naučte se cvičit správně a dopřejte si naprosté uvolnění zad, po kterém toužíte.

3 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

POBYT PRO SENIORY S PROCEDURAMI 8 dní / 7 nocí

V každém věku se má odpočívat, ale také užívat a žít! Vydejte se poznat jedinečný hotel Adamantino, který se nachází na břehu Luhačovické přehrady. Rádi se sem budete vracet.

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

VÁNOCE v Karlových Varech na 3 noci

Vánoce v lázeňském městě jsou jako splněný sen! Všudypřítomná sváteční atmosféra na Vás dýchne každým krokem na láskyplných vánočních procházkách městem. Užijte si ty pravé Vánoce bez shonu a příprav. Jednoduše jen tak buďte a poslouchejte...třeba uslyšíte i zvonek Ježíška.

3 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Program Minikúra na 4 noci

Dopřejte si dostatečný odpočinek v podobě programu Minikúra. Čekají Vás dvě léčebné procedury denně, vstup do historických Římských lázní i bohaté vzdělávací a animační programy.

4 noci
polopenze
Zobrazit pobyt