Sauna

Význam tohoto slova jistě není třeba nijak dlouze popisovat, saunování totiž patří k oblíbeným činnostem již po mnoho let. Jako první si tuto příjemnou aktivitu dopřávali obyvatelé severských zemí, kde má také svůj původ, velice rychle se však rozšířila po celém světě. Během své existence prošla podoba sauny mnohými změnami a tak je v dnešní době možné vybrat si z celé řady jejích modifikací. Kromě klasické finské suché sauny je to například kryosauna, infrasauna, v České republice se pak nejčastěji setkáme s párou, která však s původní saunou nemá mnoho společného.

Jak již bylo zmíněno, sauna má svůj původ v severských zemích, konkrétně ve Finsku, kde, jak se někdy pro pobavení uvádí, je téměř více saun, než obyvatel. Toto tvrzení však není daleko od pravdy, protože saunou je vybaven téměř každý byt, či rekreační chata. Finské sauny bývají většinou obloženy dřevem, které navozuje příjemnou a uvolňující atmosféru a jsou vybaveny kamny, ve kterých se topí nejčastěji dřevem, existují však také kamna elektrická. Pro zvýšení vlhkosti se na ně čas od času přilévá voda, čímž se tato sauna odlišuje od našich saun, kde se voda na kamna nepřilévá. Teplota v sauně se pak pohybuje od 60 do 120°C, v některých případech ale také okolo 140°C. K saunování však nepatří jen pouhé prohřívání těla, ale je spojené také s prudkým ochlazením, které se několikrát opakuje. Právě změna teplot má na organismus velice pozitivní vliv a návštěva sauny tedy nemá jen relaxační efekt, ale působí rovněž preventivně a posiluje také přirozenou obranyschopnost organismu.

Modifikací klasické finské suché sauny je dnes již poměrně rozšířená kryosauna. Od její návštěvy však rozhodně nečekejte, že z vás bude odkapávat pot, spíše naopak. V kryosauně se totiž teplota pohybuje okolo -150°C. Díky rychlému zchlazení, trvajícímu 2-3 minuty, má však podobný efekt, neboť dochází k výraznému prokrvení tkání, jejich regeneraci a uvolnění.

Pravděpodobně nejmladší podobou sauny je infrasauna, ve které k prohřátí organismu dochází pomocí tepelného infračerveného záření. Teplota v infrasauně je o něco nižší, cca 50°C, teplo však proniká do hlubších vrstev než při klasickém saunování a také pocení je intenzivnější.

Během návštěvy sauny je z důvodu pocení důležité dodržovat pitný režim a vzít také v úvahu aktuální zdravotní stav. Sauna není vhodná při srdečních a cévních chorobách, či hořečnatých stavech.

V dnešní době je sauna součástí mnoha wellness studií, tuto proceduru si však můžete dopřát také například v lázních Třeboň, Bělohrad nebo v lázních Luhačovice.

Pobyty obsahující sauna

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete sauna. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Detail nabídky”.

Pobyt s neomezeným wellness na 6 nocí

Ubytujte se v pokojích s úžasným výhledem na beskydské vrchy a relaxujte v bohatě vybaveném wellness centru. Potěší Vás i bohatá snídaně formou švédských stolů.

6 nocí, polopenze

Detail nabídky

Podzimní Krumlov na 2 noci

Podzimní pohodu si můžete vychutnat v krásném prostředí Českého Krumlova! Navštivte s Krumlov Card třeba Hradní muzeum a zámeckou věž nebo místní kláštery.

2 noci, snídaně

Detail nabídky

Pobyt pro zámeckou paní ve všední dny

Dámy, zastavte na chvíli svůj každodenní koloběh a dopřejte si luxusní pobyt s veškerou péčí. Vaše pleť, tělo i smysly budou maximálně hýčkány a Vy se budete cítit skvěle!

2 noci, polopenze

Detail nabídky