Darujte relaxaci jednoduše s dárkovým poukazem Spa.cz.

Co je slatinný zábal?

Slatinný zábal

O slatině můžeme s klidem prohlásit, že je opravdovým darem přírody. Tato, na první pohled nezajímavá a nevábná hmota, má totiž množství vlastností, díky kterým se hojně užívá při léčbě řady potíží, a to především při poruchách pohybového aparátu, ve formě slatinných koupelí či slatinných zábalů.

Slatina patří do skupiny peloidů. Tento výraz má svůj původ v řečtině, ve které slovo "pelos" znamená bahno. Peloidy se však většinou rozumí látky, které vznikaly mnoho let v přírodě a podle svého původu je lze dále rozdělit na humolity a bahna. Humolity je pak možné dále rozlišit na rašeliny a slatiny, přičemž v obou případech se jedná o látky vysoce bohaté na organické látky. Základem humolitů jsou tedy organické látky, zatímco bahna vznikaly sedimentací přírodních látek, hornin obsahujích velké procento minerálů.

Humolity jsou známé svou schopností udržet po dlouhou dobu teplo, a proto se často využívají k nejrůznějším zábalům. V případě slatiny se jedná o 8x vyšší akumulační schopnost než má voda. Při zábalu tak dochází k pomalému, ovšem dlouhotrvajícímu prohřátí těla.

A jak vlastně slatinný zábal probíhá? Před samotnou aplikací na pokožku je nutné slatinu upravit. V přírodě se vyskytuje s nejrůznějšími příměsemi, které je třeba odstranit. Zbytek je poté rozdrcen na drobný prášek. Následuje přidání malého množství vody a vzniklá směs se zahřívá na teplotu cca 39 °C. Na tělo se nanáší v několikacentimetrové vrstvě a nechává se působit po dobu 20 minut. Po skončení slatinného zábalu přichází na řadu ještě 15minutový odpočinek v suchém ovinu.

Během procedury dochází k výraznému hloubkovému prohřátí těla, což má za následek uvolnění svalstva a jeho regeneraci, případně zmírnění bolesti. Dále se zvyšuje prokrvení ošetřovaných tkání, urychluje se rovněž látková výměna a tedy i škodlivé látky opouštějí organismus mnohem rychleji.

Slatinné zábaly jsou nejčastěji předepisovány při potížích pohybového aparátu, pomáhají ovšem i při nemocech dýchacích cest, urologických a gynekologických potížích či onemocnění trávicího ústrojí. Nevhodné je jejich absolvování pro osoby se srdečně cévním onemocněním, po mozkové příhodě a onkologických operacích. Procedura je poměrně velká zátěž pro organismus, a proto je v každém případě nutné ji konzultovat s lékařem.

V současné době nabízí slatinný zábal například lázně Velichovky, Třeboň či Mariánské Lázně.

Pobyty obsahující slatinný zábal

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete slatinný zábal. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Lázeňská pohoda

Regenerujte se v Lázních Velichovky. Poznejte zdejší unikátní slatinu, relaxujte při masážích a nechte se hýčkat profesionály.

4 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Zázrak na bolesti zad a kloubů na 5 nocí

Jedinečnost tohoto balíčku je založena na použití 3 unikátních léčebných františkolázeňských přírodních zdrojů. A to rašeliny (koupele, obklady), minerální vody Štěpánka (koupele a pitná kúra) a přírodního plynu CO2 (uhličité koupele, suché uhl. koupele, plynové injekce). Přijeďte se nechat léčit!

5 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Vitalita a respirace - regenerace dýchacích cest

Užijte si šest báječných dní v Mariánských Lázních. Čeká Vás například vstup do solné jeskyně, spousta procedur, parní lázeň nebo také neomezený vstup do hotelového bazénu. Přijeďte si odpočinout!

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Relaxační týden v lázních

Bolí Vás záda? Jste unavení? Trpíte stresem a jste podráždění? Pak přijeďte do lázní Vráž a dopřejte si relaxaci, uvolnění a odpočinek. V koupeli s bylinným extraktem načerpáte tolik potřebnou energii, naberete novou sílu a vitalitu.

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Wellness podle svých představ

Nevyhovují Vám balíčky s již sestavenými procedurami? Neváhejte a využijte v Chateau Monty SPA Resortu šanci na sestavení léčebně-rehabilitačního plánu sami sobě. Využít můžete i bohatých zkušeností Wellness manažerky, která Vám bude ráda k dispozici radou nebo doporučením po celý Váš pobyt.

5 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Klasický léčebný týden s plnou penzí

Již týdenní pobyt v lázeňských léčebných domech obnoví Vaše síly. Budete se cítit uvolněně jak po fyzické, tak po psychické stránce. Jistě zde pak rádi strávíte 2 až 3 léčebné týdny navíc, jak je doporučováno lékaři. Dbejte na prevenci!

7 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt