Co je jódová koupel?

Jódová koupel

Jód se řadí mezi stopové prvky, což znamená, že ho naše tělo potřebuje pouze v nepatrném množství. Toto množství je však z hlediska správného fungování organismu velice důležité a pokud jej nezajistíme, mohou se objevit vážné zdravotní potíže.

Známým důsledkem, ke kterému vede nedostatečný příjem jódu, je například kretenismus. Jód je totiž potřebný ke správné činnosti štítné žlázy, která dále prostřednictvím hormonů ovlivňuje látkovou výměnu v těle, přirozené životní tempo, odolnost proti stresu, plodnost, v průběhu těhotenství má vliv na rozvoj intelektu plodu a reguluje také rychlost růstu.

V dnešní době se s problémem nedostatku tohoto prvku již v podstatě nesetkáme, a to díky potravinám obohaceným o jód, jodizované soli a nejrůznějším potravinovým doplňkům. Poměrně velká část populace také každoročně navštěvuje přímořské oblasti, kde dochází vstřebávání jódu pokožkou.

Podobného efektu lze ovšem dosáhnout také jódovou koupelí, která má příznivý vliv na naše zdraví, a to nejen díky přídavku jódu, ale pracuje rovněž s mechanickými a tepelnými účinky vody. Procedura probíhá ve vodoléčebné vaně naplněné vodou o teplotě přibližně 37 °C, do níž se přidávají přípravky s obsahem jódu. Ten je následně vstřebáván pokožkou a nezanedbatelné množství se do těla dostává také inhalací. Při koupeli tak dochází k prokrvení tkání a zlepšení činnosti orgánů, zlepšuje se hojení ran, funkce nervů, včetně centrální nervové soustavy. Tato minerální koupel dále podporuje výživu chrupavky, což napomáhá správné funkci kloubů. Z dlouhodobého hlediska má také významný vliv na snižování krevního tlaku a cholesterolu v krvi. Opomenout nelze ani lokální antiseptické a dezinfekční účinky.

Díky výše zmíněným vlastnostem je tato přísadová koupel indikovaná zejména při léčbě revmatických onemocnění, dále při cévních onemocnění mozku, srdce, periferních cév a doporučuje se také při kožních či gynekologických potížích. Dopřát si ji však můžete nejen při akutních zdravotních problémech, ale také za účelem celkové regenerace, omlazení a prevence. Jejímu absolvování byste se však měli vyhnout v případě, že trpíte alergií na jód.

Celá procedura trvá přibližně 15 minut, po kterých následuje obvykle 10minutový suchý zábal. V České republice ji nabízí například lázně Velichovky, Bělohrad či Třeboňské lázně.

Pobyty obsahující jódovou koupel

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete jódovou koupel. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Lednická lázeňská kúra s plnou penzí

Týdenní lázeňská kúra obsahuje stravování, ubytování, procedury a volný vstup do bazénu pro zdravé tělo i duši.

6 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt

Relaxační pobyt

Přijeďte si odpočinout a načerpat nové síly do Františkových Lázní! Budete se divit, jak Vám lázeňská dovolená prospěje. Poznáte nová místa a třeba i nové přátele. Těšíme se na Vás.

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Týden pro seniory s polopenzí

Přijeďte si odpočinout do lázní Lednice, které Vás okamžitě zaujmou. Čeká na Vás hned několik procedur a odpočinek v místním bazénu.

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Lednická lázeňská kúra s polopenzí

Užijte se týdenní pobyt v lázních Lednice. V rámci léčebných procedur načerpáte zcela novou energii do dalších pracovních dnů.

6 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Beauty Relax

Užijte se léčebný pobyt s několika léčebnými procedurami. Čeká na Vás nejen jódová koupel, během které získáte novou energii do dalších pracovních dní.

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Léčebný pobyt na zkoušku

Uvažujete o lázeňském léčebném pobytu, ale nejste si jisti, zdali je to to pravé pro Vás? Co takhle zkusit pobyt na zkoušku? Při vstupní lékařské prohlídce Vám bude přesně sestaven individuální léčebný plán, dle aktuálního zdravotního stavu, a vychutnáte si rodinnou atmosféru Pensionu Josef a k tomu profesionální služby! Těšíme se na Vás.

5 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt