Jódová koupel

Jód se řadí mezi stopové prvky, což znamená, že ho naše tělo potřebuje pouze v nepatrném množství. Toto množství je však z hlediska správného fungování organismu velice důležité a pokud jej nezajistíme, mohou se objevit vážně zdravotní potíže.

Známým důsledkem, ke kterému vede nedostatečný příjem jódu je například kretenismus. Jód je totiž potřebný ke správné činnosti štítné žlázy, která dále prostřednictvím hormonů ovlivňuje látkovou výměnu v těle, přirozené životní tempo, odolnost proti stresu, plodnost, v průběhu těhotenství má vliv na rozvoj intelektu plodu a reguluje také rychlost růstu.

V dnešní době se s problémem nedostatku tohoto prvku již v podstatě nesetkáme a to díky potravinám obohacené o jód, jodizované soli a nejrůznějším potravinovým doplňkům. Poměrně velká část populace také každoročně navštěvuje přímořské oblasti, kde dochází vstřebávání jódu pokožkou.

Podobného efektu lze ovšem dosáhnout také jódovou koupelí, která má příznivý vliv na naše zdraví a to nejen díky přídavku jódu, ale pracuje rovněž s mechanickými a tepelnými účinky vody. Procedura probíhá ve vodoléčebné vaně naplněné vodou o teplotě přibližně 37°C, do níž se přidávají přípravky s obsahem jódu. Ten je následné vstřebáván pokožkou a nezanedbatelné množství se do těla dostává také inhalací. Při koupeli tak dochází k prokrvení tkání a zlepšení činnosti orgánů, zlepšuje se hojení ran, funkce nervů, včetně centrální nervové soustavy, jódová koupel dále podporuje výživu chrupavky, což napomáhá správné funkci kloubů. Z dlouhodobého hlediska má také významný vliv na snižování krevního tlaku a cholesterolu v krvi. Opomenout nelze ani lokální antiseptický a dezinfekční účinky.

Díky výše zmíněným vlastnostem je jódová koupel indikovaná zejména při léčbě revmatických onemocnění, dále při cévních nemocnění mozku, srdce, periferních cév a doporučuje se také při kožních či gynekologických potížích. Dopřát si ji však můžete nejen při akutních zdravotních problémech, ale také ta účelem celkové regenerace, omlazení a prevence. Jejímu absolvování byste se však měli vyhnout v případě, že trpíte alergií na jód.

Celá procedura trvá přibližně 15 minut, po kterých následuje obvykle ještě 10 minutový suchý zábal. V České republice ji nabízí například lázně Velichovky, Bělohrad či Třeboňské lázně.

Pobyty obsahující jódovou koupel

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete jódovou koupel. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Detail nabídky”.

15denní léčebný pobyt

Poznejte jedno z měst západočeského lázeňského trojúhelníku. Rodinná atmosféra je u nás velkou předností! Při vstupní lékařské prohlídce Vám bude přesně sestaven individuální léčebný plán, dle aktuálního zdravotního stavu.

14 nocí, polopenze

Detail nabídky

Velikonoční pobyt v Lednici

Máte strach z velikonočního výprasku? Prchejte do Lednice! Přivítejte jaro pobytem ve Spa Resortu Lednice a prožijte pět dní plné pohody a relaxačních procedur. Nabídka mimo jiné zahrnuje ochutnávku vín s cimbálovou hudbou a prohlídku Minaretu, ze kterého je krásný výhled na okolí.

4 noci, polopenze

Detail nabídky

Mořský balíček na 7 dní

Dopřejte si týden plný procedur čerpajících z pozitivních účinků moře na Vaše zdraví. Oddejte se relaxaci a uvolnění a nechte své myšlenky klidně plynout ...

6 nocí, polopenze

Detail nabídky