Co je africká xylopová koupel?

Africká xylopová koupel

Pokud zrovna nepatříte mezi lázeňské nadšence, jistě po přečtení názvů mnohých procedur kroutíte nevěřícně hlavou a pravděpodobně marně přemýšlíte, co si pod daným označením představit. Není se však čemu divit, do českých lázní i wellness center pronikají stále nové a v některých případech velmi exotické procedury. Jednou z takových je také africká xylopová koupel. Protože se s touto koupelí lze setkat zatím jen v malém počtu lázní a nepatří tedy mezi běžně nabízené procedury, pojďme si o ní říci něco bližšího.

Africká xylopová koupel se řadí mezi vodoléčebné procedury. Probíhá ve speciální vodoléčebné vaně s vodou o teplotě přibližně 36 - 38 °C, jedná se tedy o mírně hypertermní přísadovou koupel. Již samotná teplota vody má blahodárný vliv na lidský organismus, neboť dochází k prohřátí a prokrvení tkání, jejich výrazně lepšímu zásobení živinami i kyslíkem a urychluje se také látková výměna, což napomáhá vylučování odpadních látek.

Koupel v teplé vodě rovněž napomáhá uvolnit svaly i klouby a zmírnit tak bolesti. Při výčtu pozitiv nelze vynechat ani příznivý vliv na duševní uvolnění a celkovou relaxaci.

V případě africké xylopové koupele je voda navíc doplněna o léčivou přísadu, kterou je extrakt z lusků a semínek afrického stromu xylosa aethiopica. Jedná se o mohutný strom, jehož plody jsou právě tyto lusky obsahující malá tvrdá semínka. Tamní obyvatelé je běžně užívají k čištění znečištěné vody, ale také jako koření či léčivo. Výborné výsledky přináší například jejich použití k léčbě zánětů horních dýchacích cest, zánětů dásní a ulevují také od bolesti zubů. Díky svým léčivým vlastnostem se tato semínka hojně uplatňují také při bolestech kloubů a revmatických onemocněních, dermatitidách, gynekologických a porodních obtížích.

Výše zmíněných účinků je dosaženo také při africké xylopové koupeli, která je proto vhodná v případě kloubních a svalových bolestí, dále napomáhá k odstranění otoků a má výrazné čistïcí i povzbuzující schopnosti. Její délka se pohybuje okolo 30 minut, ve kterých je zahrnut také 15minutový suchý zábal.

Kontraindikacemi této koupele jsou hořečnatá onemocnění, kožní onemocnění a stavy po nedávno proběhlém zánětu žil.

Jak již bylo zmíněno, africká xylopová koupel patří k poměrně málo rozšířeným procedurám. V současnosti ji nabízí například lázně Velichovky.