Lázeňské pobyty nabízí celou řadu známých i méně známých procedur. Těmi nejčastějšími jsou koupele či masáže, které ačkoli se řadí k nejstarším procedurám, nabízejí svým uživatelům stále nové možnosti uplatnění. Můžeme se setkat například se slatinnými koupelemi, které v sobě spojují léčivé vlastnosti slatiny a klasické koupele, minerálními koupelemi využívající působení rozličných minerálních látek na lidský organismus nebo například bylinnými koupelemi, při kterých se uplatňují léčivé vlastnosti nejrůznějších bylinek.
Jednou z přísadových koupelí je rovněž smaragdová koupel. Podobně jako ostatní koupele patří mezi hypertermní vodoléčebné procedury, což znamená, že teplota vody, kterou je napuštěna speciální vodoléčebná vana, se pohybuje okolo 38 °C. Již samotná skutečnost, že je teplota vody takto vysoká, má příznivý vliv na lidský organismus. Dochází totiž k výraznému prokrvení tkání a lepšímu přísunu kyslíku i živin k buňkám a v důsledku urychlení látkové výměny se také zvyšuje vylučování odpadních látek. Prohřátí napomáhá uvolnění svalů i kloubů, a tak lze zmírnit či odstranit případné bolesti, což jistě ocení všechny osoby trpící některým z onemocnění pohybového aparátu.
Tyto účinky jsou, jak již ostatně napovídá samotný název, prohloubeny přidáním léčivé přísady, tedy smaragdu. Smaragd je drahokam jasně zelené barvy a již odedávna je považován za jeden z nejcennějších. Symbolizuje očistu a regeneraci, a proto je často obsažen v různých kosmetických přípravcích. Smaragdová voda se používá k vyhlazování vrásek, osvěžení slábnoucího zraku a dříve se jí rovněž léčily oční záněty.
Při jejím perorálním užití pak napomáhá zmírnit žlučníkové a jaterní potíže, také se doporučuje při žaludečních vředech, slabosti srdce a působí rovněž proti nadýmání či pálení žáhy. V případě smaragdové koupele pak dochází k výraznému uvolnění ztuhlého a namoženého svalstva, doporučuje se tedy například po náročném sportovním výkonu. Absolvování této zajímavé a netradiční procedury přispívá dále také k celkové regeneraci a relaxaci organismu.
Mezi kontraindikace smaragdové koupele patří kožní onemocnění, otevřené rány, horečnatá onemocnění a stavy po nedávno proběhlém zánětu žil.