Smaragdová koupel

Lázeňský pobyt nabízí celou řadu známých i méně známých procedur. Těmi nejčastějšími jsou koupele či masáže, které ačkoli se řadí k nejstarším procedurám, které lidstvo vyžívá již po staletí, neustále se vyvíjejí a nabízej tak svým uživatelům stále nové možnosti uplatnění. Tak se můžeme setkat například se slatinnými koupelemi, které v sobě spojují léčivé vlastnosti slatiny a klasické koupele, minerálními koupelemi, využívajících působení rozličných minerálních látek na lidský organismus, nebo například bylinnými koupelemi, při kterým se uplatňují léčivé vlastnosti nejrůznějších bylinek.

Jednou z takovýchto přísadových koupelí je rovněž smaragdová koupel. Podobně jako ostatní koupele, patří mezi hypertermní vodoléčebné procedury, což znamená, že teplota vody, kterou je napuštěna speciální vodoléčebná vana, se pohybuje okolo 38°C. Již samotná skutečnost, že teplota vody je takto vysoká, má příznivý vliv na lidský organismus. Dochází totiž k výraznému prokrvení tkání a lepšímu přísunu kyslíku i živin k buňkám a v důsledku urychlení látkové výměny se také zvyšuje vylučování odpadních látek. Prohřátí napomáhá rovněž uvolnění svalů i kloubů a tak lze zmírnit či odstranit případné bolesti, což jistě ocení všechny osoby trpící některým z onemocnění pohybového aparátu.

Tyto účinky jsou, jak již ostatně napovídá samotný název, dále prohloubeny přidáním oné léčivé přísady, tedy smaragdu. Smaragd je drahokam jasně zelené barvy a již odedávna je považován za jeden z nejcennějších. Symbolizuje očistu a regeneraci a proto je často obsažen v různých kosmetických přípravcích. Smaragdová voda se například používá k vyhlazování vrásek, osvěžení slábnoucího zraku a dříve se jí rovněž léčily oční záněty.

Při jejím perorálním užití pak napomáhá zmírnit žlučníkové a jaterní potíže, také se doporučuje při žaludečních vředech, slabosti srdce a působí rovněž proti nadýmání či pálení žáhy. V případě smaragdové koupele pak dochází k výraznému uvolnění ztuhlého a namoženého svalstva, doporučuje se tedy například po náročném sportovním výkonu. Absolvování této zajímavé a netradiční procedury přispívá dále také k celkové regeneraci a relaxaci organismu.

Mezi kontraindikace smaragdové koupele patří kožní onemocnění, otevřené rány, horečnatá onemocnění a stavy po nedávno proběhlém zánětu žil.