Parní lázeň patří mezi nejstarší a nejrozšířenější wellness procedury vůbec. Podle historických záznamů si pobyt v místnosti plné teplé páry užívaly starověké civilizace od Jižní Ameriky přes Evropu, Blízký východ až po asijské národy.
Parní lázeň, nebo také zkráceně pára, využívá teplé vodní páry. Narozdíl od sauny se při páře pracuje s velmi vysokou vlhkostí (zpravidla až 100%). Teplota vyhřátí vzduchu pak záleží na konkrétním typu parní komory.
Při pobytu ve wellness hotelu se můžete setkat s klasickou parní lázní s teplotou páry 40 - 50 °C a vlhkostí 100 %. Tento typ je nejrozšířenější a v našich podmínkách nejoblíbenější. Často narazíte i na páru s příměsí vonných olejů či s bylinkovou párou. Tento typ někdy bývá označován jako Caldarium.
Dalším typem jsou tzv. turecké lázně, které se často označují jako Hammam. V tomto typu parní sauny je daná teplota 45° C a vlhkost 100 %. Speciálním typem je pak lázeň Rhassoul, kde se kromě horké páry využívá léčivých účinků marockého jílu, který se v tenké vrstvě nanáší na pokožku.
Pokud si nejste jisti, jestli byste pobyt v parní lázni zvládli, a nebo zkrátka jen nejste příznivci pobytu v páře, můžete si zvolit i z méně intenzivních druhů parních komor, jimiž jsou Laconium (teplota 45 - 60 °C; 20 - 30% vlhkost) či Tepidarium (teplota 40 °C; 15 - 20% vlhkost).
Parní lázeň má příznivé účinky jak na lidské tělo, tak na psychiku. Při pobytu v páře dochází k uvolnění a lepšímu prokrvení svalstva, z těla se ve velkém odplavují škodliviny a příznivý vliv má pára i na dýchací obtíže. Parní lázeň se doporučuje astmatikům, alergikům a pacientům s bronchitidou. Díky zvýšenému pocení se v páře čistí póry a zejména ženy ocení příznivý vliv na celulitidu. Pobyt v páře se naopak nedoporučuje osobám se zánětlivým onemocněním kůže, se zánětem průdušek, kardiakům a epileptikům.
Relaxaci v příjemně vyhřáté místnosti plné voňavé páry si můžete nejlépe vychutnat při pobytu v Mariánských Lázních nebo v Poděbradech.