Co je finská suchá sauna?

Finská suchá sauna

V současné době má sauna mnoho rozličných podob, ať už se jedná o infrasaunu, kryosaunu či parní lázeň. Tou původní a nejstarší formou je však právě finská suchá sauna se dřevem obloženými stěnami, které dodávají saunování tu správnou atmosféru a mají také uklidňující a relaxační účinky na lidskou psychiku.

Jak lze usoudit již ze samotného názvu, saunování je činnost, která má svůj původ v severských zemích, a to konkrétně ve Finsku. Sauna je zde velmi rozšířená. Lze dokonce prohlásit, že počet saun téměř převyšuje počet obyvatel. Saunu nalezneme nejen v bytech, chatách, ale běžná je také tzv. kärrysauna, což je v podstatě sauna upravená do podoby přívěsu za auto.

Před samotným saunováním se vnitřek místnosti vytápí většinou na teplotu, která se pohybuje v rozmezí 60 - 120 °C, nicméně je možné nalézt také sauny s teplotou 130 - 140 °C. K vytápění slouží nejčastěji kamna na dřevo, v bytech se pak setkáme spíše s elektrickými kamny a ojediněle se objevují také kamna naftová. Na kamnech pak bývá umístěno několik kamenů, jejichž poléváním vzniká pára, která mírně zvyšuje vlhkost vzduchu.

Vzhledem ke skutečnosti, že ve Finsku jsou velmi populární chaty v blízkosti jezer, slouží právě skoky do ledové vody k prudkému ochlazení těla během saunování. V bytových saunách či saunách, kde není možnost ochlazení tímto způsobem, je pak jezero nahrazeno malým bazénkem. Ačkoli se může zdát toto střídání teplot nelidské, ve skutečnosti působí velmi příjemně a rovněž pomáhá posilovat imunitu a přispívá k otužování organismu.

Během prohřívání organismu dochází k výraznému uvolnění napjatých a ztuhlých svalů, prokrvení tkání a jejich regeneraci. Vysoká teplota působí také relaxačně a napomáhá odplavit stres a starosti.

Saunování je však procedurou poměrně náročnou pro organismus. Díky pocení dochází k velké ztrátě tekutin, které je tedy nutné následně doplnit. Návštěva sauny není rovněž vhodná pro osoby s vysokým krevním tlakem, horečkou, akutními infekcemi dýchacích cest, srdečně cévním onemocněním či postižením ledvin.

V případě, že se vás výše uvedené potíže netýkají, rozhodně stojí za to saunování alespoň jednou vyzkoušet. Učinit tak můžete například v lázních Třeboň, Bělohrad, nebo v lázních Luhačovice.

Pobyty obsahující finskou suchou saunu

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete finskou suchou saunu. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Wellness pobyt na 4 noci

Pětidenní wellness pobyt v hotelu Venus, v maďarském městečku Zalakaros. Zařiďte si čas pouze pro sebe a dbejte o své zdraví. Užijte si hotelové wellness s bazénem s termální vodou, zážitkovým bazénem, vířivkou, saunou a parní lázní.

4 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Aktivní zimní pobyt na 3 noci

Zima v Orlických horách je přímo kouzelná. Pobytový balíček na 4 dny je jako stvořený pro milovníky upravených sjezdovek nebo běžeckých tratí, tak i pro odpočinek v rozpálené sauně a stavění sněhuláků. Pobyt zahrnuje neomezený vstup do wellness do 15 hodin a bohatý snídaňový bufet.

3 noci
snídaně
Zobrazit pobyt

Pobyt s polopenzí na 2 noci

Odjeďte od ruchu města a přijeďte na pobyt v malebné vesničce Lgota Murowana. Nechte o sebe hýčkat a dopřejte si čas jen pro sebe ve vířivce, finské sauně nebo turecké parní lázni.

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Exclusive wellness pobyt

Dopřejte si wellness pobyt v příjemném prostředí Resortu Johanka, kde si odpočine nejen Vaše tělo, ale i mysl. Těšíme se na Vás!

4 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Antistres

Máte plnou hlavu starostí a potřebovali byste prostě vyrazit pryč a pořádně si odpočinout? Nechte profesionály v Lázních Teplice v Čechách odfouknout všechny Vaše mráčky nad hlavou a dopomoci Vám k vyčištění hlavy od problémů a celkové relaxaci těla.

3 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Seniorský pobyt DE LUXE 2024

Přijeďte si užít lázeňskou atmosféru do Badenia Hotelu Praha ve Františkových Lázních a nechce se hýčkat během 12 procedur! Těšit se můžete na výborné jídlo a odpočinek v hotelovém wellness.

6 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt