Co je finská suchá sauna?

Finská suchá sauna

V současné době má sauna mnoho rozličných podob, ať už se jedná o infrasaunu, kryosaunu či parní lázeň. Tou původní a nejstarší formou je však právě finská suchá sauna se dřevem obloženými stěnami, které dodávají saunování tu správnou atmosféru a mají také uklidňující a relaxační účinky na lidskou psychiku.

Jak lze usoudit již ze samotného názvu, saunování je činnost, která má svůj původ v severských zemích, a to konkrétně ve Finsku. Sauna je zde velmi rozšířená. Lze dokonce prohlásit, že počet saun téměř převyšuje počet obyvatel. Saunu nalezneme nejen v bytech, chatách, ale běžná je také tzv. kärrysauna, což je v podstatě sauna upravená do podoby přívěsu za auto.

Před samotným saunováním se vnitřek místnosti vytápí většinou na teplotu, která se pohybuje v rozmezí 60 - 120 °C, nicméně je možné nalézt také sauny s teplotou 130 - 140 °C. K vytápění slouží nejčastěji kamna na dřevo, v bytech se pak setkáme spíše s elektrickými kamny a ojediněle se objevují také kamna naftová. Na kamnech pak bývá umístěno několik kamenů, jejichž poléváním vzniká pára, která mírně zvyšuje vlhkost vzduchu.

Vzhledem ke skutečnosti, že ve Finsku jsou velmi populární chaty v blízkosti jezer, slouží právě skoky do ledové vody k prudkému ochlazení těla během saunování. V bytových saunách či saunách, kde není možnost ochlazení tímto způsobem, je pak jezero nahrazeno malým bazénkem. Ačkoli se může zdát toto střídání teplot nelidské, ve skutečnosti působí velmi příjemně a rovněž pomáhá posilovat imunitu a přispívá k otužování organismu.

Během prohřívání organismu dochází k výraznému uvolnění napjatých a ztuhlých svalů, prokrvení tkání a jejich regeneraci. Vysoká teplota působí také relaxačně a napomáhá odplavit stres a starosti.

Saunování je však procedurou poměrně náročnou pro organismus. Díky pocení dochází k velké ztrátě tekutin, které je tedy nutné následně doplnit. Návštěva sauny není rovněž vhodná pro osoby s vysokým krevním tlakem, horečkou, akutními infekcemi dýchacích cest, srdečně cévním onemocněním či postižením ledvin.

V případě, že se vás výše uvedené potíže netýkají, rozhodně stojí za to saunování alespoň jednou vyzkoušet. Učinit tak můžete například v lázních Třeboň, Bělohrad, nebo v lázních Luhačovice.

Pobyty obsahující finskou suchou saunu

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete finskou suchou saunu. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Beauty pobyt

Podpořte svoji přirozenou krásu díky medové detoxikační masáži, bahennímu zábalu AHAVA a kosmetické lymfodrenáži. Odcházet budete se zářivou a zdravou pletí a skvělým pocitem.

3 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Dámská jízda

Příjemný odpočinek v romantickém prostředí hotelu Belaria Resort v Hradci nad Moravicí nabízí maximální soukromí a klidné prostředí s výhledem na jeden z nejkrásnějších zámků. Přijeďte se k nám podívat a odpočinout si v našem wellness centru.

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Karlovarský relaxační pobyt

Navštivte Karlovy Vary a dopřejte si pobyt v hotelu Sirius. Můžete se těšit na řadu relaxačních procedur, saunový svět, láhev vína při příjezdu a stravu formou plné penze. Odpočinete si a na chvíli zapomenete na všední starosti.

4 noci
plná penze
Zobrazit pobyt

Snídaně a wellness na zámku Lužec

Malebná příroda v okolí, horský vzduch a zdraví prospěšný Lužecký pramen Vám dodají energii do dalších dnů. Relaxaci si vychutnáte v římské a finské sauně nebo v Jacuzzi. Těšíme se na Vás.

1 noc
snídaně
Zobrazit pobyt

Turistický pobyt 3 noci

Máte rádi turistiku? Přijeďte k nám do Špindlerova Mlýnu objevovat krásy hor na některé z našich mnoha turistických tras. K tomuto účelu jsme pro Vás připravili náš turistický balíček.

3 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Elixír života

Jak správně nastartovat Vaši relaxaci? Vyzkoušejte pobyt u nás!

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt