Co je finská suchá sauna?

Finská suchá sauna

V současné době má sauna mnoho rozličných podob, ať už se jedná o infrasaunu, kryosaunu či parní lázeň. Tou původní a nejstarší formou je však právě finská suchá sauna se dřevem obloženými stěnami, které dodávají saunování tu správnou atmosféru a mají také uklidňující a relaxační účinky na lidskou psychiku.

Jak lze usoudit již ze samotného názvu, saunování je činnost, která má svůj původ v severských zemích, a to konkrétně ve Finsku. Sauna je zde velmi rozšířená. Lze dokonce prohlásit, že počet saun téměř převyšuje počet obyvatel. Saunu nalezneme nejen v bytech, chatách, ale běžná je také tzv. kärrysauna, což je v podstatě sauna upravená do podoby přívěsu za auto.

Před samotným saunováním se vnitřek místnosti vytápí většinou na teplotu, která se pohybuje v rozmezí 60 - 120 °C, nicméně je možné nalézt také sauny s teplotou 130 - 140 °C. K vytápění slouží nejčastěji kamna na dřevo, v bytech se pak setkáme spíše s elektrickými kamny a ojediněle se objevují také kamna naftová. Na kamnech pak bývá umístěno několik kamenů, jejichž poléváním vzniká pára, která mírně zvyšuje vlhkost vzduchu.

Vzhledem ke skutečnosti, že ve Finsku jsou velmi populární chaty v blízkosti jezer, slouží právě skoky do ledové vody k prudkému ochlazení těla během saunování. V bytových saunách či saunách, kde není možnost ochlazení tímto způsobem, je pak jezero nahrazeno malým bazénkem. Ačkoli se může zdát toto střídání teplot nelidské, ve skutečnosti působí velmi příjemně a rovněž pomáhá posilovat imunitu a přispívá k otužování organismu.

Během prohřívání organismu dochází k výraznému uvolnění napjatých a ztuhlých svalů, prokrvení tkání a jejich regeneraci. Vysoká teplota působí také relaxačně a napomáhá odplavit stres a starosti.

Saunování je však procedurou poměrně náročnou pro organismus. Díky pocení dochází k velké ztrátě tekutin, které je tedy nutné následně doplnit. Návštěva sauny není rovněž vhodná pro osoby s vysokým krevním tlakem, horečkou, akutními infekcemi dýchacích cest, srdečně cévním onemocněním či postižením ledvin.

V případě, že se vás výše uvedené potíže netýkají, rozhodně stojí za to saunování alespoň jednou vyzkoušet. Učinit tak můžete například v lázních Třeboň, Bělohrad, nebo v lázních Luhačovice.

Pobyty obsahující finskou suchou saunu

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete finskou suchou saunu. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Valentýnská noc Na kraji lesa

Udělejte radost milované osobě na Valentýna. Prožijte společně romantický valentýnskou noc Na kraji lesa u večeře a odpočiňte si v našem útulném wellness.

1 noc
stravovací balíček
Zobrazit pobyt

Relax valašských lesů se snídaní

Prožijte krásné chvíle v novém a útulném penzionu uprostřed Valašských lesů. Z pokoje s nádherným výhledem seběhnete jen pár schodů do romantického wellness. Večeři si můžete užít v naší moderní restauraci, kde vám každé ráno po lahodném a ničem nerušeném spánku budeme servírovat bohatou snídani.

2 noci
snídaně
Zobrazit pobyt

Wellness, víno a aktivní odpočinek u Kroměříže 2023 - 2 noci

Wellness balíček s ubytováním, snídněmi, wellness, vínem, bowlingem a tenisem

2 noci
snídaně
Zobrazit pobyt

Zimní balíček 6 nocí

Zimu ve Wellness Hotelu Bahenec si užijete, ať už přijedete se skupinou přátel, s rodinou nebo třeba jen ve dvou. Těšit se můžete na neomezený vstup do hotelových bazénů či na pohodu ve finské sauně.

6 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Relaxace na Friesových boudách na 2 noci

Pokud hledáte místo, které leží v úžasné horské krajině s perfektní gastronomií a wellness zónou, pak je pro Vás hotel Friesovy boudy naprosto ideální. Areál leží mimo hlavní turistická centra a svou polohou poskytuje ideální podmínky pro klidnou, aktivní, letní či zimní dovolenou pro rodiny s dětmi v blízkosti populárních turistických tras.

2 noci
snídaně
Zobrazit pobyt

Relax pobyt 3 noci

Dopřejte si odpočinkový pobyt ve Vysokých Tatrách! Užijete si relaxační masáž a společné wellness s kapkou romantiky díky lahvince sektu.

3 noci
polopenze
Zobrazit pobyt