Mechanická masáž

Masáž v nejrůznějších podobách patří mezi nejstarší a nejrozšířenější způsoby relaxace a odstranění napětí. Během své existence se objevilo mnoho forem masáží, mimo klasické masáže se můžeme setkat například s aroma masáží, masáží lávovými kameny, medovou masáží, thajskou masáží, hydromasáží a celou řadou dalších. Ačkoli ještě poměrně nedávno byly některé z výše uvedených typů chápány spíše jako exotické, dnes jsou již běžnou součástí nabídky většiny wellness studií.

Pokud se rozhodnete některou z nich navštívit, očekáváte pravděpodobně, že masáž bude provádět zkušený masér, nicméně vedle této formy, označované jako manuální masáž, existuje také masáž mechanická. Při ní je práce maséra, či terapeuta nahrazena přístrojem, ovšem fyzioterapeut je během masáže stále přítomen a dohlíží na její průběh.

K mechanické masáži se nejčastěji využívá masážní křeslo, které bývá vybaveno speciálními elektroreceptory, informující o ztuhlosti svalů a které délku i intenzitu masáže upravuje podle tělesných proporcí konkrétního klienta. Dále je možné nastavit různé masážní techniky, například hnětení, pleskání, masáž lýtek a chodidel nebo některou z jejich kombinací.

Mezi přístroje užívané k mechanické masáži patří dále také hydrojet. Jeho předností je skutečnost, že průběh i intenzitu masáže regulujete vy sami. Hydrojet má podobu vodního lůžka, na jehož povrchu je gumová membrána, tudíž nedochází k přímému kontaktu s vodou a masáž tedy můžete absolvovat v běžném oděvu. Lůžko je vybaveno systémem vodních trysek, které vlastně masáž vykonávají, na boční straně je pak lišta k nastavení intenzity masáže a rozsah masírované plochy lze korigovat manuálním ovladačem.

Dalším masážním přístrojem je také sigoroll. Pokud jste o něm v životě neslyšeli, představte si jej jako válec obložený dřevěným roštem, který se pomalu otáčí a masíruje vybranou část těla, kterou na něj přikládáte v předem předepsaných polohách.

Mechanická masáž má samozřejmě velice podobné účinky jako manuální masáž a výběr tak záleží především na konkrétním klientovi. V každém případě je však třeba brát v úvahu kontraindikace, které jsou společné pro všechny typy masáží.

S některým z výše uvedených přístrojů se dnes můžeme setkat téměř ve všech lázních, hydrojet poskytují například lázně Třeboň a Poděbrady, sigoroll Mariánské lázně a masáž pomocí masážního křesla si můžeme vychutnat v lázních Luhačovice.