Co je solux?

Solux

Solux nebo také infračervená lampa je přístrojem, který si zamilují všichni, kteří mají rádi příjemné teplo. Princip soluxu je velmi jednoduchý. Přístroj vydává infračervené vlny, které naše tělo absorbuje. V hlubších částech podkoží se rozvibrují molekuly vody, které vytvářejí teplo. To je velmi příjemné a samozřejmě má i velmi významné zdravotní účinky na celý organismus. Narozdíl od biolampy působí solux na daleko větší plochu těla a zahřívání je tak rovnoměrnější. Oba názvy se však často zaměňují. Z cév se do krve působením tepla uvolňuje oxid dusnatý a společně s ním odcházejí z těla i další škodlivé látky. Cévy jsou prostupnější a tělo se celkově regeneruje.

Solux se využívá jako nástroj pro léčbu osteoartrózy, zánětů či otoků. Působí skvěle také jako podpora imunity a pomáhá v boji s respiračními onemocněními. Použitím infračervené lampy se můžete snáze zbavit bakterií a virů ve svém těle. Teplo, které solux vyvolává, umí také pomoci od bolesti a využívá se i pro uvolnění svalů například po náročném tréninku.

Použití soluxu se běžně označuje jako fototerapie, tedy léčba světlem. Největší přínos této metody tkví v tom, že povzbuzuje tělo k procesu samoléčby. S infračervenou lampou se mohou setkat pacienti při rehabilitaci či při léčbě pooperačních zranění. Solux je totiž skvělý při hojení jizev. Využívá se také pro léčbu akné.

Pamatujte na to, že před fototerapií nesmíte používat žádný krém či tělový olej. Při vzniku tepla by se tyto přípravky mohly nevhodně zahřát a způsobit vám tak ošklivé popáleniny.

Často se při výčtu procedur můžete setkat s tím, že bude infračervená lampa označena termínem horské slunce, ale nenechte se zmást. Tzv. horské slunce je již velmi zastaralý přístroj k fototerapii, který se využíval k umělému opálení. V současné době je již známo, že horské slunce nepomáhalo, ale spíše škodilo. Fungovalo totiž na principu rtuťové tlakové výbojky, která vyzařovala až 65 % UVC záření, které je vůbec nejškodlivějším druhem ultrafialového záření. U infračervené lampy se nemusíte škodlivého záření bát. Naopak její použití je zcela neškodné a lidskému organismu velmi prospívá.

Vyhnout by se fototerapii měli pouze těhotné ženy, lidé procházející onkologickou léčbou a malé děti. Kontraindikací je také kardiostimulátor, poruchy srážlivosti krve a vysoký krevní tlak. Na vlastní kůži si blahodárné teplo soluxu můžete dopřát například v Třeboni nebo v lázních Lednice.