Co je kineziotaping?

Kineziotaping

Kineziotaping neboli také tejpování je relativně moderní způsob, jak vyřešit bolesti svalů a kloubů za pomoci elastických bavlněných pruhů látky. S tímto inovativním způsobem léčení poprvé přišel v 70. letech minulého století japonský lékař a chiropraktik Kezo Kase. Zhruba kolem roku 2010 se sportovci s různě barevnými pásky na těle začali objevovat i na olympiádě a dalších sportovních akcích.

V současnosti je kineziotaping běžně používanou a oblíbenou metodou pro celou škálu zdravotních problémů. Nalepení pásky na správné místo může zafixovat kloub, sval, šlachu, úpon či fascii na správném místě. Tejpování by měl provádět pouze proškolený fyzioterapeut, který dokonale zná anatomii lidského těla.

Tejpování využívají jak sportovci k posílení či regeneraci, tak i lidé, kteří mají běžné problémy s pohybovým aparátem. Kineziotaping představuje poměrně rychlý, nebolestivý a neinvazivní způsob, jak se účinně zbavit bolesti. Kromě jiného také aplikace kineziologických pásek (tejp) může prodloužit účinky kondiční masáže, koriguje skoliózu a pomáhá udržet správné držení těla. Kinezioterapie se také používá jako nástroj k vyřešení dlouhotrvajících bolestí hlavy či migrén. Překvapivě jsou dokázány i pozitivní účinky při řešení zácpy.

Odborně provedené tejpování nemá žádné vedlejší účinky, a proto jej mohou při úlevě od bolestí využívat i těhotné ženy. Pásky také pomáhají pacientům po operaci s hojením jizev.

Procedura jako taková nebolí. Pásky se pouze ve vhodně zvoleném směru nalepí tak, aby poskytovaly vhodnou podporu pohybovému aparátu. Drží díky termosenzitivní lékařské pryskyřici, která nedráždí pokožku a vydrží 3 - 7 dnů. Pásky jsou voděodolné a antibakteriální. Měly by se vždy aplikovat na suchou, odmaštěnou a oholenou pokožku. Vzhledem k tomu, že jsou pásky umisťovány i na viditelná místa na těle, je ve většině případů možné zvolit si barvu, kterou vám bude terapeut aplikovat.

Příznivé vlivy kineziotapingu si můžete na svém těle vyzkoušet třeba v Janských Lázních nebo při pobytu v Karlových Varech.