Solfatanová koupel

Takto nazvaná lázeňská procedura patří mezi přísadové koupele, využívající při svém průběhu léčebných účinků síry. Ačkoli pro svůj zápach může sirná koupel působit značně odpudivě, má velice příznivý dopad na lidský organismus, což dosvědčí jistě všichni, kteří trpí některým z onemocnění pohybového aparátu.

Sirná koupel se řadí mezi hypertermní koupele, podává se ve speciální vodoléčebné vaně s vodou o teplotě 36-38°C, do níž se přidávají různé přípravky obsahující sloučeniny síry. Nejčastěji je to Solfatan, který obsahuje 40% síry, sušený sulfitový výluh, chlorid sodný a parfém jedle. Během procedury se pak uvolňuje sirovodík, charakteristický svým zápachem, připomínající zkažená vejce či bioplyn. Sirovodík dále proniká pokožkou do organismu, kde vyvolává celou řadu pozitivních reakcí.

Po koupeli se pacient nesprchuje ani neotírá, následuje pouze relaxace v suchém zábalu. V důsledku toho se síra, která zůstala na kůži může dále vstřebávat, což trvá zpravidla dalších 24 hodin. Koupel trvá ve většině případů přibližně 20 minut, zábal poté nejvýše 15 minut.

Jak již bylo výše zmíněno, během koupele dochází ke vstřebávání sirovodíku pokožkou, odkud dále proniká do pojivových tkání, kterými jsou zejména vaziva, chrupavky a šlachy. Společně s relativně vysokou teplotou vody se zlepšuje prokrvení kůže, síra rovněž podporuje odbourávání volných radikálů, zamezuje degradaci elastinových, kolagenových i hyaluronanových vláken.

Sirná, neboli solfatanová koupel je předepisována ošetřujícím lékařem a to zejména v případě pohybových onemocnění, například zánětlivých a degenerativních onemocnění kloubů a mimokloubního a svalového revmatismu, při kterých napomáhá uvolnit svalové napětí a zmírnit bolest. Procedura je vhodná také při kožních onemocněních, z nichž můžeme zmínit lupenku, akné, ekzém či různá svědivá onemocnění kůže, dále při neurotických obtížích a samozřejmě k celkovému uvolnění organismu a relaxaci.

Před absolvováním solfatanové koupele je nutné sejmout všechny stříbrné šperky, neboť by mohlo dojít k jejich poškození. Mezi kontraindikace sirné koupele pak patří hořečnatá onemocnění a alergie na aktivní látku.

Solfatanovou koupel lze absolvovat například v lázních Velichovky či Karlova Studánka.

Pobyty obsahující solfatanovou koupel

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete solfatanovou koupel. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Detail nabídky”.

Klasický léčebný týden s plnou penzí

Již týdenní pobyt v lázeňských léčebných domech obnoví Vaše síly. Budete se cítit uvolněně jak po fyzické, tak po psychické stránce. Jistě zde pak rádi strávíte 2 až 3 léčebné týdny navíc, jak je doporučováno lékaři. Dbejte na prevenci!

7 nocí, plná penze

Detail nabídky

Klasický léčebný týden s plnou penzí

Již týdenní pobyt v lázeňských léčebných domech obnoví Vaše síly. Budete se cítit uvolněně jak po fyzické, tak po psychické stránce. Jistě zde pak rádi strávíte 2 až 3 léčebné týdny navíc, jak je doporučováno lékaři. Dbejte na prevenci!

7 nocí, plná penze

Detail nabídky

15denní léčebný pobyt

Poznejte jedno z měst západočeského lázeňského trojúhelníku. Rodinná atmosféra je u nás velkou předností! Při vstupní lékařské prohlídce Vám bude přesně sestaven individuální léčebný plán, dle aktuálního zdravotního stavu.

14 nocí, polopenze

Detail nabídky