S ohledem na vyhlášení vládních nařízení ze dne 21. 10. 2020 byl omezen provoz hotelů s výjimkou lázeňských léčebných zařízení.

Calmonalová koupel

Koupel obecně patří k velice oblíbeným činnostem. Pro mnoho lidí představuje účinný způsob, jak se zbavit stresu a napětí po náročném dni a nabrat nové síly. Již samotný okamžik, kdy bolavé a ztuhlé tělo ponoříme do horké vody a necháme jej jen tak nadnášet a pohupovat se, je nádherně uvolňující a pokud přidáme ještě například pěnu do koupele, bylinky či vonné olejíčky, stane se z koupele jistě zážitek, kterému se jen tak něco nevyrovná.

Koupel je tedy výborným relaxačním prostředkem, nicméně mimo tohoto využití přináší ještě další pozitiva. Ne nadarmo se nejrůznější typy koupele objevují v nabídce lázeňských zařízení. Skýtá totiž jednu obrovskou výhodu, do vody lze přidat nejrůznější bylinky, léčivé látky, rašelinu či slatinu, a vytvořit tak celou řadu různorodých typů koupelí se specifickými účinky na lidský organismus.

Calmonalová koupel je jedním z takových příkladů. Jejím základem je extrakt ze šesti druhů rostlin, mezi které patří vrbová kůra, máta, kopřiva, heřmánek, levandule a chmel. Tato směs je známá pod názvem Calmonal, který se přidává do vody o teplotě přibližně 36-38°C. Běžná doba calmonalové koupele se pak ve většině lázeňských zařízení pohybuje okolo 15-20 minut, přičemž k dosažení nejlepších výsledků je vhodné ji opakovat třikrát týdně, záleží však samozřejmě na konkrétním pacientovi a doporučení lékaře.

Ve většině případů je calmonalová koupel indikována jako doplňková terapie při léčbě revmatologických nezánětlivých mimokloubních onemocněních. Obsažené rostliny jsou totiž zdrojem různých silic, tříslovinu a slizy, které mají protirevmatické a protizánětlivé účinky. Mimo to během koupele dochází rovněž ke zvýšení prokrvení pokožky a tkání, uvolnění svalového napětí a zmírnění bolesti svalů a kloubů. Opomenout samozřejmě nelze ani příznivý vliv na psychiku, neboť calmonalová koupel napomáhá duševnímu uvolnění a celkové relaxaci.

Její kontraindikací je přecitlivělost nebo alergie na některé z obsažených rostlin, dále otevřené povrchové rány a hořečnaté stavy. V ostatních případech je však calmonalová koupel účinným prostředkem k odplavení stresu a napětí a pokud spojíte její návštěvu s pobytem v lázních, jistě nebudete litovat. Ve své nabídce tuto proceduru zahrnují například lázně Luhačovice nebo Jeseník.