Co je hořečnatá koupel?

Hořečnatá koupel

Ač k tomu tento název může na první pohled svádět, opravdu se nejedná o koupel aplikovanou při horečnatých stavech, ani o popis stavu, kdy se člověk při horečce doslova koupe ve vlastním potu. Toto označení nese jedna z mnoha přísadových koupelí, a to konkrétně koupel s obsahem hořčíku.

Hořčík, který se účastní více než 400 metabolických procesů v těle, patří k nezastupitelným prvkům v organismu. Je důležitý při vstřebávání vápníku a jejich kombinace má uklidňující účinky. Podporuje také funkci nervů a svalů, dále reguluje srdeční činnost a mírní deprese. V případě jeho vyčerpání se dostavuje podrážděnost, nespavost, náladovost, arytmie a poruchy trávení. Mezi potraviny bohaté na hořčík patří zejména banány, mandle, obilí, tmavá listová zelenina či ořechy, jsou ovšem i další způsoby, jak doplnit zásoby hořčíku v těle. Například užívání různých suplementů nebo velice příjemná varianta, kterou je hořečnatá koupel. Nejen, že uděláte něco pro své zdraví, ale zároveň se příjemně uvolníte a zbavíte se stresu a starostí.

Podobně jako ostatní přísadové koupele i ta hořečnatá probíhá ve vodoléčebné vaně. Teplota vody se pohybuje okolo 38 °C, ale dosáhnout může i 45 °C. Do vody se přidává živá sůl pocházející z Ruska, kde se těží v hloubkách přibližně 2 000 m i více. Kromě hořčíku obsahuje ještě celou řadu dalších minerálů, například sodík, draslík, vápník, bor či chrom. Díky svému složení je tedy velmi vhodná k léčebným účelům. Podporuje buněčný metabolismus a regeneraci buněk, má také antialergický a dezinfekční účinek a rovněž pomáhá odstranit škodlivé látky z pokožky.

Při hořečnaté koupeli se obvykle dodržuje koncentrace 250 g živé soli na 60 l, což přibližně odpovídá objemu napuštěné vany. Vana by měla být dostatečně velká na ponoření celého těla. V případě, že tuto možnost nemáte, doporučuje se ponořit přednostně bolestivé části těla. Koupel probíhá 15 - 20 minut a poté následuje opláchnutí čistou vodou bez užití mýdla či jiného saponátu.

Hořečnatá koupel má kromě funkce doplnění hořčíku do organismu mnoho dalších příznivých účinků na organismus. Indikuje se například při kožních problémech, revmatismu a artritidě, cévních a nervových problémech, kardiovaskulárních onemocněních a řadě dalších potížích.

Její absolvování je možné například během pobytu v lázních Velichovky, Poděbrady či v Mariánských Lázních.

Pobyty obsahující hořečnatou koupel

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete hořečnatou koupel. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Zdravá záda dle MUDr. Smíška

Vyzkoušejte u nás v hotelu originální metodu, jak léčit poruchy páteře (bolesti zad, prevence vzniku vadného držení těla, výhřez meziobratlového disku, skoliózu).

4 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Mariánskolázeňská léčebná kúra

Dopřejte si klasické léčebné procedury včetně konzultace s lékařem, balíček 12 procedur na míru a detoxikační procedury navržené lékaři s použitím pramenité vody. To a mnohem více nabízí Mariánskolázeňská léčba v jedinečném Falkensteiner Spa Resortu v Mariánských Lázních.

7 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt