Co je krátkovlnná diatermie?

Krátkovlnná diatermie

Pod tímto názvem se skrývá jedna z mnoha forem elektroléčebných procedur. Jedná se o poměrně moderní způsob léčby s využitím elektrické energie. Podobně jako při ostatních elektroléčebných procedurách, ani během krátkovlnné diatermie není zpravidla léčebný účinek pociťovaný přímo, což však neznamená, že by její aplikace neměla žádný přínos. Naopak výsledky poukazují na její pozitivní vliv na lidský organismus.

Krátkovlnná diatermie je způsob léčby, který pracuje s vysokofrekvenčním elektrickým proudem, který využívá k prohřívání postižených oblastí. Vzhledem k jejímu působení na organismus je tedy možné ji zařadit mezi teploléčebné procedury.

Aplikace krátkovlnné diatermie není nijak náročná a kromě slabého tepla většinou pacient nic nepociťuje. Vysokofrekvenční elektrický proud je přiváděn na 2 velké elektrody, které se přikládají z obou stran ošetřované oblasti. Jestliže jste se nyní lehce vyděsili, tak zcela zbytečně. Nemusíte se obávat žádných elektrických šoků, protože elektrody se pokožky samozřejmě přímo nedotýkají, ale jsou od těla mírně vzdálené. Při průchodu elektrického proudu tkáněmi se tvoří teplo, které proniká poměrně hluboko, a účinně tak problematická místa prohřívá.

V důsledku toho dochází rovněž ke zvýšenému prokrvení tkání a látkové výměně, což má za následek zlepšení jejich výživy. Dále napomáhá rozpuštění zánětlivých výpotků, změkčení vazivových srůstů a zvyšuje celkovou obranyschopnost organismu. Prohřátí tkání také pozitivně působí na uvolnění svalů a jejich relaxaci, a tím pádem přináší úlevu od bolesti.

Krátkovlnná diatermie se indikuje především při potížích s pohybovým aparátem, například chronických a degenerativních onemocnění kloubů, svalovém revmatismu, zánětech šlach a otocích. Pozitivní výsledky však přináší také léčba nervových chorob, ze kterých můžeme jmenovat například migrénu. Také se uplatňuje při poruchách prokrvení, onemocnění dýchacích cest či chronických gynekologických potížích.

Kontraindikací jsou kardiostimulátory, přímá aplikace na kovové implantáty, krvácivé stavy, akutní zápaly či zhoubné nádory. Krátkovlnná diatermie se provádí většinou v rehabilitačním zařízení, absolvovat ji však můžete rovněž při pobytu v lázních Karlova Studánka či Luhačovice.

Pobyty obsahující krátkovlnnou diatermii

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete krátkovlnnou diatermii. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

TRADICE - Teplice - 2024

Máte potíže s pohybovým aparátem, ale nedosáhli jste na poukaz hrazený zdravotní pojišťovnou? Tak právě pro Vás máme nachystaný tento balíček, který plně kopíruje komplexní lázeňskou péči. Čeká na Vás intenzivní individuální léčebný program, který Vám na dlouhé týdny a měsíce uleví od bolestí.

7 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt