Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Ovšem při použití horského sluníčka tomu bylo v minulosti spíše naopak. Tzv. horské slunce je přístroj, který se v 70. a 80. letech hojně využíval pro domácí slunění a prevenci nejrůznějších chorob. V současné době je už ale jasné, že horské slunce lidskému organismu neprospívalo, ale naopak velmi škodilo. Vysoký podíl ultrafialového záření UV-C nenávratně poškozoval pokožku a způsoboval nádorové bujení. V některých případech mohlo záření způsobit dokonce i slepotu.
Horské slunce se již nepoužívá, ale názvem jako takovým se často označuje tzv. solux, tedy infračervená lampa, která je naprosto bezpečná a narozdíl od původního horského sluníčka funguje na principu infračerveného záření. Solux způsobuje intenzivní prohřívání organismu a pomocí něj dochází k vyplavování škodlivých látek z těla.
Pro ošetření oblasti obličeje se využívá tzv. biolampa, která pomáhá v léčbě akné a nedokonalostí pleti. Biolampa narozdíl od soluxu působí pouze lokálně a neproniká do nejhlubších vrstev pokožky. I přesto je velmi účinná.
Solux se doporučuje k léčbě ucpaných nosních dutin a zánětů. Suché teplo, které lampa vydává, vypuzuje hleny a další odpadní látky. Dobré účinky má použití infračervené lampy na léčení zánětů močového měchýře i u kojících žen při zánětu prsu.
Pokud se při lázeňském pobytu setkáte s nabídkou procedury s horským sluníčkem, ověřte si nejprve, zda je tato procedura bezpečná. V případě nejistoty konzultujte vše se svým lékařem, případně dermatologem. Pravděpodobnost, že se při pobytu v lázních setkáte s původním a nebezpečným horským sluníčkem, je však velmi malá.
Terapii infračervenou lampou si můžete vyzkoušet na vlastní kůži třeba v lázních Bechyně nebo při pobytu v Poděbradech.