Již před více než 4 000 lety se při různých potížích dýchacích cest využívalo blahodárných účinků inhalace. Tehdy k tomuto účelu sloužily především páry mořské vody nebo dýmy z nejrůznější bylinek, v nichž se naši předkové orientovali opravdu dobře. Inhalace jako léčebná procedura, se kterou se dnes můžeme setkat, však vznikla až o mnoho let později, v roce 1829, kdy byly sestrojeny první inhalační přístroje.
Inhalace může mít celou řadu podob. Pokud pomineme její nezdravé varianty, mezi které patří například kouření či vdechování omamných látek, je inhalace metodou, při které se léčivé látky dostávají velice rychle do dýchacích cest a jejich účinky nastupují téměř okamžitě.
V lázních se k inhalování používají nejčastěji minerální vody, a to buď samotné, nebo obohacené o další látky pozitivně ovlivňující zdravotní stav pacienta. Účinky vdechovaných par záleží samozřejmě na konkrétním složení minerální vody. Některé z nich mají protizánětlivý účinek, jiné zvlhčují hleny a usnadňují jejich vykašlávání či zvyšují průtok zánětem postiženou trubicí, a tak dochází k odplavování toxických látek. Důležité jsou však nejen vlastnosti minerální vody či obecně vdechovaného aerosolu, ale rovněž velikost rozptýlených částic, délka procedury i technika vdechování.
Inhalaci lze provádět nejen v lázeňských zařízení, ale také v prostředí domova. Takové vdechování horké vody účinně uvolňuje ucpaný nos, a je tak výborným pomocníkem při nachlazení. Provádí se většinou nad miskou s vařící vodou a přehozeným ručníkem přes hlavu. Tak nedochází k úniku páry do okolí. Pro zvýšení intenzity působení je rovněž možné přidat nejrůznější éterické oleje a velice příznivý dopad má také inhalování par z vývaru z heřmánku.
Pro osoby trpící astmatem má však inhalace podobu mírně odlišnou. Vdechování se provádí z práškového inhalátoru, který obsahuje účinné látky, které se při nádechu dostanou na místo potřeby mnohem rychleji než například při perorálním podání léčiva a nástup jejich působení v organismu tedy trvá o poznání kratší dobu.
Léčba dýchacích cest pomocí inhalace je v současnosti s velkým úspěchem nabízena například v lázních Luhačovice, aplikuje se však také například v lázních Teplice nad Bečvou nebo v lázních Karlova Studánka.