Co je pitná kúra?

Pitná kúra

Jistě není pochyb o tom, že voda patří mezi nejdůležitější složky přírody. Také v lidském těle je nejvíce zastoupenou živinou. I přes to, že doporučení týkající se pitného režimu se na nás sypou ze všech stran, řada lidí potřebu vody pro správnou funkci organismu stále podceňuje.

U průměrného člověka tvoří voda okolo 60 % hmotnosti, její molekuly vyplňují prostor mezi buňkami. Ve vodě také probíhají životně nezbytné chemické reakce, rozpouští se v ní vitamíny, minerály a mnoho dalších látek, odplavuje odpadní látky, je součást tekutiny kloubů, reguluje tělesnou teplotu a ovlivňuje mentální výkonnost. To je ovšem jen zlomek pozitivních účinků této kapaliny.

Již pouhé 2 % ztráty vody jsou označovány jako dehydratace a výsledky výzkumů ukázaly, že i takto malé množství dokáže zhoršit aritmetické schopnosti a krátkodobou paměť až o 20 %. Doporučuje se proto vypít 2 - 3 l tekutin denně a k tomu navíc množství vypocené během sportovní činnosti.

Příjmu dostatečného množství tekutin se však využívá také při různých očistných kúrách, při kterých tak dochází k odplavování škodlivých látek. V případě, že je voda obohacena ještě nejrůznějšími minerálními látkami a dalšími prvky, jako je tomu například v případě léčivých pramenů, jsou účinky pitné kúry o to intenzivnější. Přitom samozřejmě záleží nejen na složení vody, ale také na její teplotě a množství. Působení minerální vody na organismus se totiž liší v závislosti na jejím typu.

Pitnou kúru obvykle předepisuje lékař, který určí množství a složení minerální vody. Obecně platí, že voda by se měla pít před jídlem, a to po malých doušcích například při procházce. K těmto účelům slouží většinou pohárky o objemu 2 dl, jejichž obsah se doporučuje vypít v průběhu 3 - 10 minut. Mezi jednotlivými pohárky je dobré dodržet alespoň 5 - 10minutovou pauzu. Takto si nejen zafixujete pravidelný pitný režim, ale díky vlastnostem minerální vody dochází zároveň k upravení zažívání, příznivému působení na peristaltiku střev, stimulaci látkové výměny a k celkovému zlepšení kondice a zvýšení imunity.

Pitnou kúru je možné absolvovat v celé řadě lázní, například v Karlových lázních vyvěrá 12 pramenů obsahující 47 různých prvků důležitých pro organismus.

Pobyty obsahující pitnou kúru

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete pitnou kúru. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Detoxikační pobyt o víkendu na 3 noci

Neváhejte a vydejte se do lázní užít si ten správný detox a relax, na který jen tak nezapomenete. Čeká vás neomezený vstup do hotelového wellness, thajská masaž, detoxikační koupel a mnoho dalších úžasných procedur.

3 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Zdravá záda

Pro bolavá záda je tento pobyt přímo stvořený! Pokud pociťujete problémy se zády, pak určitě neváhejte a vyberte si pobytový balíček zaměřený na rehabilitaci páteře. Pobyt je vhodný také jako prevence.

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Dovolená pro zdraví

Udělejte něco pro své zdraví a přijeďte do lázní! Čeká Vás týdenní pobyt s plnou penzí a denně 2 procedury. Nechte o sebe pečovat, Vaše tělo se Vám bohatě odmění.

7 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt

Léčebný pobyt EXTRA

Znáte Bardějovské koupele? Přijeďte za jejich poznáním. Budete mít na to dostatek prostoru, jestliže si objednáte léčebný pobyt EXTRA. Čeká na Vás kompletní servis v podobě ubytování, plné penze a 4 rozmanitých procedur denně.

6 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt

Týden pro zdraví

Týden nabitý procedurami, které báječně podpoří Vaše zdraví, jelikož Vám je přímo na míru sestaví lékař. Navíc se i skvěle odreagujete a nečerpáte nové síly!

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Dámská jízda

Vyrazte si společně na pořádnou dámskou jízdu a užijte si společně wellness. Čeká na Vás čokoládová masáž, regenerační koupel a sauna s vířivkou. Nenechte si tento jedinečný zážitek ujít.

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt