Co je aqua aerobic?

Aqua aerobic

Aqua aerobic je rytmické cvičení ve vodě. Podobně jako klasický aerobic se ten vodní cvičí s hudbou v rychlejším tempu. Ideální bazén pro cvičení má vodu zhruba do půlky hrudníku, takže se mohou účastnit i neplavci. Zpravidla bývá oblíbený spíše u žen, ale zacvičit si rozhodně mohou i sportovně založení muži. Aerobic je pak vhodný zejména pro ty, kteří chtějí zhubnout a efektivně zpevnit postavu.

Cvičení ve vodě má narozdíl od toho suchozemského výhodu v tom, že voda nadnáší, a intenzivní trénink tak nepředstavuje velkou zátěž pro klouby a páteř. Cvičit tak mohou i osoby s nadváhou, pro něž by byl trénink na suchu příliš náročný. Aqua aerobic je také vhodný pro těhotné. Pokud vám to vysloveně nezakáže ošetřující lékař, je možné tento druh aerobicu cvičit i ve třetím trimestru.

První změny na svém těle můžete zpozorovat zhruba po 2 až 3 měsících cvičení. Stejně jako u každé jiné pohybové aktivity je i u aqua aerobicu důležitá pravidelnost. Pro maximální efekt se doporučuje navštívit lekci alespoň 2x týdně.

Cvičení ve vodě má dobrý vliv jak na fyzickou, tak na psychickou kondici. Díky odporu vody je posilování svalů o něco účinnější než při cvičení v tělocvičně. Voda také příjemně uvolňuje a vy se i při namáhavém cvičení budete cítit komfortně. Aqua aerobic se také zařazuje jako aktivita při rehabilitacích, protože pomáhá hojit poranění šlach, kloubů a svalů dolních končetin. I na páteř má vodní aerobic pozitivní vliv.

Pokud se chystáte vodní aerobic navštívit, doporučujeme pořídit si jednodílné plavky sportovního střihu. Při cvičení vás tak nepřekvapí spadlá ramínka a nebudete se muset během pohybu hlídat.

Po hodině aqua aerobic určitě nezapomeňte doplnit tekutiny. Nejlepší jsou iontové nápoje s vyšším obsahem hořčíku, které pomáhají předcházet ztuhnutí svalů či křečím. Podlehněte kouzlu aqua aerobicu třeba při pobytu v Lázních Bohdaneč nebo v Poděbradech.