Co je jóga?

Jóga

Nezasvěcený člověk si pod slovem jóga většinou vybaví stoj na hlavě či jiné složité pozice. Jóga však neznamená pouze fyzické cvičení, ale představuje celkový životní postoj a přístup k životu. Své příznivce učí vnitřnímu klidu a vyrovnanosti, což je právě v dnešní uspěchané době velice přínosné.

Počátky jógy můžeme vystopovat již v dávných dobách. Nejstarší zmínky pochází z období 9. století př. n. l. Význam tohoto slova se nejčastěji překládá jako spojení, čímž se myslí spojení individuálního já s universálním Bytím. V průběhu let se samozřejmě pohled na jógu měnil. Nejstarší informace o józe jsou součástí Brahmán, ve kterých byla popisována jako asketické praktiky světců, později v Upanišadách je zmíněna v kontextu se způsoby meditace a uctívání, nejnovější a také nejznámější fakta se vyskytují v Bhagavadgítě, jejíž stáří se pohybuje okolo 200 let př. n. l. Zde se slovo jóga vyskytuje v několika významech. Těmi nejzásadnějšími jsou karmajóga, bhaktijóga, rádžajóga a džňánajóga.

Tato 4 pojetí jógy zpodobňují 4 cesty ke spojení s Nejvyšším a každá představuje určitý způsob prožívání a jednání. Tyto cesty od sebe nemusí být nutně oddělené, spíše naopak, poměrně úzce spolu souvisí. Bhaktijóga představuje láskyplný přístup k okolí, karmajóga značí skutečnost, kdy jedinec pomáhá druhým a podporuje je, rádžajóga se užívá pro cvičení a meditaci a pod pojmem džňánajóga se rozumí filosofická cesta, tedy rozjímání o smyslu života a skutečnosti.

Při cestě za blahem, označovaným jako ánanda, a vnitřní harmonií je tedy možno postupovat různými způsoby a záleží na každém jedinci, který z nich je mu nejbližší a který si zvolí. Pro dosažení harmonie se svým Já je však důležité zařadit principy jógy do svého každodenního života a jednat v souladu s nimi nejen při návštěvě lekce jógy, ale v každém okamžiku. Jóga totiž nezahrnuje pouze tělesná cvičení, ale učí rovněž vnímat a usměrňovat životní energii, emoce a ovládat své tělo.

Pokud netoužíte stát se zaníceným jogínem, ale spíše si protáhnout a zpevnit tělo, pak jsou právě pro vás jógové cviky velice vhodné. I zde je však důležité se soustředit na techniku a správné dýchání. Odměnou vám bude příjemně protažené tělo a uvolněná mysl. Protože jde vývoj jógy stále kupředu, můžete si dnes vyzkoušet nejen klasickou jógu, ale i její modernější variantu kterou je power jóga a její základy v sobě zahrnuje také cvičení pilates.

Nejlepší je však absolvovat toto cvičení na vlastní kůži, a to například v lázních Poděbrady.

Pobyty obsahující jógu

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete jógu. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Vital pobyt

Díky skvělým procedurám, jako je vanová koupel v jodobromové solance, klasická masáž či teplý rašelinový zábal, si perfektně odpočinete a načerpáte novou energii.

3 noci
plná penze
Zobrazit pobyt

ZNOVUZROZENÁ BOHYNĚ

Vaše těžkosti nechte u nás … po tomto víkendu si odpočine nejen Vaše tělo ale i mysl a budete odjíždět jako znovuzrozená Bohyně. TIP: Jste zahlcena rodinnými povinnostmi, není pro Vás home-office to pravé ořechové, potřebujete zresetovat Váš nervový systém?

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Redukční balíček

Potřebujete dostat svou váhu pod kontrolu? Nevíte jak se správě stravovat a jaký pohyb je pro Vaše tělo ideální? S těmito otázkami Vám pomůže tento redukční balíček. Budete mít možnost konzultace s lékařem i nutričním terapeutem a budete mít k dispozici také spoustu aktivit.

9 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt

Babí léto v Alexandrii**** na 7 nocí

Přijeďte si užít babí léto do hotelu ALEXANDRIA **** Spa & Wellness hotel v Luhačovicích. Odpočinete si při masáži Alexandria a relaxační koupel nebo během návštěvy saunového a wellness centra. Těšit se můžete na příjemné ubytování a výbornou stravu!

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Harmonizační pobyt

Prožijte duševní regeneraci a zklidněte svou mysl v horském prostředí. Nadýchejte se čerstvého horkého vzduchu, načerpejte posilující energii z přírody a dopřejte si blahodárné procedury, které Vám navodí celkovou pohodu.

3 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Aktivní pobyt pro zdravý spánek

Pobyt je určen všem, kteří špatně spí nebo se jim špatně usíná. Tento speciálně připravený program pro zdravý spánek v lázeňském prostředí s unikátním klimatem bude to pravou volbou pro Vás!

4 noci
snídaně
Zobrazit pobyt