Nezasvěcený člověk si pod slovem jóga většinou vybaví stoj na hlavě či jiné složité pozice. Jóga však neznamená pouze fyzické cvičení, ale představuje celkový životní postoj a přístup k životu. Své příznivce učí vnitřnímu klidu a vyrovnanosti, což je právě v dnešní uspěchané době velice přínosné.
Počátky jógy můžeme vystopovat již v dávných dobách. Nejstarší zmínky pochází z období 9. století př. n. l. Význam tohoto slova se nejčastěji překládá jako spojení, čímž se myslí spojení individuálního já s universálním Bytím. V průběhu let se samozřejmě pohled na jógu měnil. Nejstarší informace o józe jsou součástí Brahmán, ve kterých byla popisována jako asketické praktiky světců, později v Upanišadách je zmíněna v kontextu se způsoby meditace a uctívání, nejnovější a také nejznámější fakta se vyskytují v Bhagavadgítě, jejíž stáří se pohybuje okolo 200 let př. n. l. Zde se slovo jóga vyskytuje v několika významech. Těmi nejzásadnějšími jsou karmajóga, bhaktijóga, rádžajóga a džňánajóga.
Tato 4 pojetí jógy zpodobňují 4 cesty ke spojení s Nejvyšším a každá představuje určitý způsob prožívání a jednání. Tyto cesty od sebe nemusí být nutně oddělené, spíše naopak, poměrně úzce spolu souvisí. Bhaktijóga představuje láskyplný přístup k okolí, karmajóga značí skutečnost, kdy jedinec pomáhá druhým a podporuje je, rádžajóga se užívá pro cvičení a meditaci a pod pojmem džňánajóga se rozumí filosofická cesta, tedy rozjímání o smyslu života a skutečnosti.
Při cestě za blahem, označovaným jako ánanda, a vnitřní harmonií je tedy možno postupovat různými způsoby a záleží na každém jedinci, který z nich je mu nejbližší a který si zvolí. Pro dosažení harmonie se svým Já je však důležité zařadit principy jógy do svého každodenního života a jednat v souladu s nimi nejen při návštěvě lekce jógy, ale v každém okamžiku. Jóga totiž nezahrnuje pouze tělesná cvičení, ale učí rovněž vnímat a usměrňovat životní energii, emoce a ovládat své tělo.
Pokud netoužíte stát se zaníceným jogínem, ale spíše si protáhnout a zpevnit tělo, pak jsou právě pro vás jógové cviky velice vhodné. I zde je však důležité se soustředit na techniku a správné dýchání. Odměnou vám bude příjemně protažené tělo a uvolněná mysl. Protože jde vývoj jógy stále kupředu, můžete si dnes vyzkoušet nejen klasickou jógu, ale i její modernější variantu kterou je power jóga a její základy v sobě zahrnuje také cvičení pilates.
Nejlepší je však absolvovat toto cvičení na vlastní kůži, a to například v lázních Poděbrady.