Co je klimatoterapie?

Klimatoterapie

Pod pojmem klimatoterapie si můžete představit pobyt v léčebném prostředí, tedy v místě se statusem klimatických lázní. Jako podpůrná terapie při prevenci nebo při samotné léčbě onemocnění se využívá klimatických podmínek, které jsou pro zdraví přínosné. Nejčastěji jde o místa s unikátním souborem fyzikálních faktorů, které prospívají pacientovi už jen tím, že se na daném místě nachází. Z podstaty tedy nelze klimatoterapii využít jen tak, například v místě trvalého bydliště. Důležité je, aby léčebné podmínky byly jiné, než na které je pacient zvyklý.

Jako klimatické lázně jsou označována místa s čistým vzduchem, s minimem dráždivých látek či alergenů, s optimální teplotou a s přiměřeným počtem slunečných dní. Někde je preferováno i dostatečné množství atmosférické elektřiny v ovzduší. Plusem je také přítomnost lesních porostů či kvalita zdejší vody.

Klimatoterapii lze dělit podle několika hledisek: Aeroterapie – základním léčebným elementem je vzduch. Při terapii jsou kombinovány aktivity ve vnitřním prostředí a na čerstvém vzduchu. Helioterapie – tady hraje hlavní roli slunce. Pacientům je doporučováno užívat slunečních paprsků, nicméně za dodržování pravidel bezpečného pohybu na slunci. Talasoterapie – při tomto typu klimatoterapie je vysloveně indikován pobyt u moře. Někdy bývá tento druh shodně označený jako aeroterapie. Speleoterapie – pacientům v tomto případě pomáhá řešit jejich zdravotní obtíže pobyt v jeskyni. Haloterapie – sem by se patrně dal zařadit pobyt v solné jeskyni. Důležité je slané jeskynní mikroklima. Zvláštní kategorií je pak léčba umělým klimatem – v některých případech lze požadovaného klimatu dosáhnout i za pomoci přesné simulace venkovních podmínek ve vnitřním prostředí.

Při plánování lázeňského pobytu s klimatoterapií nezapomeňte dbát na správné roční období. Pobyt za nepříznivých venkovních podmínek by mohl léčbu prodloužit nebo i zkomplikovat. Na tuto skutečnost by vás však měl vždy upozornit lékař.

Doporučená doba, po které by na sobě pacient účinky klimatoterapie měl výrazněji pociťovat, se zpravidla udává 4 týdny.

Nejčastěji je léčba klimatem indikována pacientům s těmito obtížemi: onemocnění dýchacího ústrojí a rekonvalescence infekčních chorob onemocnění kůže revmatoidní onemocnění anémie po prodělání chemoterapie po infarktu (minimálně však 2 měsíce po prodělání)

Kontraindikací bývá zpravidla stav pacienta, který by mu neumožňoval pobyt na čerstvém vzduchu.

Mezi klimatické lázně v Česku tedy ty, v nichž můžete klimatoterapii vyzkoušet, se řadí například Karlova Studánka, Lázně Kynžvart, Janské Lázně, Lázně Jeseník, Lipová-lázně a nově také Mariánské Lázně.

Pobyty obsahující: klimatoterapie

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete klimatoterapie. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Regenerace dýchacích cest na 14 nocí

Máte problémy s dýchacími cesty? Přijeďte na léčebných pobyt do Parkhotelu Golf a nechte o sebe pečovat odborníky. Je pro Vás připraveno mnoho uvolňujících procedur a vstupní lékařská prohlídka.

14 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Ozdravný pobyt pro pevné zdraví na 14 nocí

Lázeňský pobyt na 14 nocí v Mariánských lázní. Užijte si čtrnáct dní plné péče s 28 procedurami. Nechte o sebe pečovat odborníky.

14 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Ozdravný pobyt pro pevné zdraví na 7 nocí

Udělejte něco dobrého pro své zdraví a vyzkoušejte tento ozdravný pobyt, který je nabitý procedurami vybranými na míru pro Vás.

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Uvolnění a relaxace na 7 nocí

Užijte si týden plný uvolnění a relaxace v Mariánských lázní. Využijte vyhřívaný bazén s protiproudem a dopřejte si zasloužený odpočinek.

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Léčebný program LIGHT na 14 nocí

Léčebný program LIGHT na 14 nocí. Přijeďte si odpočinout a užijte si 12 léčebných procedur. Dopřejte si zasloužený relax.

14 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Regenerace dýchacích cest na 7 nocí

Trápí Vás dýchací testy? V tom případě je tento balíček pro Vás. Využijte balíčku plného léčebných procedur se vstupní lékařskou konzultací.

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt