7 měst v Česku, která zkrátka musíte navštívit!

Tipy na ty nejkrásnější výlety po ČR

Belgie má Bruggy v Belgii, Rakousko má Hallstatt, ale dokázali byste říct jaká jsou vůbec ta nejkrásnější města v Čechách a na Moravě? My vám to prozradíme! A máme tipy na výlet rovnou do 7 kouzelných měst, která byste alespoň jedenkrát za život měli navštívit. Tak na nic nečekejte a začněte plánovat výlet!

ČESKÝ KRUMLOV

Začneme perlou na řece Vltavě, kterou každoročně navštíví téměř půl milionu turistů z celého světa. Český Krumlov láká především na překrásný zámek, který svou rozlohou patří k největším hradním areálům Evropy, ale také na malebné centrum plné roztomile pokroucených uliček a pitoreskních domečků se stylovými obchůdky, kavárnami, restauracemi či hotely. Ne náhodou je historické centrum zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Nejvíce si magickou atmosféru města užijete při večerní procházce ve dvou. Pobyty v Českém Krumlově potěší všechny snílky a romantiky. Ubytování v Českém Krumlově můžete spojit s návštěvou divadelního představení se slavnou krumlovskou točnou či s prohlídkou aktuálních výstav v Egon Schiele Art Centrum. 

Využijte příležitosti a překvapte svou drahou polovičku výletem na jedno z nejkrásnějších měst v jižních Čechách!

KUTNÁ HORA

Ve Středočeském kraji je hned po Praze jednoznačně nejkrásnějším městem, které je rovněž zapsané na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, Kutná Hora. Při procházení městem můžete obdivovat zachovalou středověkou struktura města, ochutnat víno z místních vinic nebo se třeba kochat pohledem na díla středověkých i současných mistrů umění v GASKu. 

Pod zem vás zavede expozice i těžba stříbra ve Vlašském domě a husí kůži nažene prohlídka unikátní kostnice, která patří k těm největším na světě. Ve výčtu zajímavostí v Kutné Hoře nesmíme zapomenout ani na 2 hlavní památky, kvůli kterým lidé město nejčastěji navštěvují, a vy byste je při pobytu v Kutné Hoře neměli minout. Jde o gotickou katedrálu sv. Barbory a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v nedalekém Sedlci. Zajímavostí pak je například muzeum tabáku, které je od katedrály v Sedlci jen pár metrů.

Jak sami vidíte, program v Kutné Hoře je více než pestrý a za jeden den těžko vše stihnete. Proto, abyste si město vychutnali všemi smysly a nemuseli nikam spěchat, doporučujeme si vyhradit na pobyt v Kutné Hoře alespoň prodloužený víkend.

LITOMYŠL

Litomyšl je renesanční skvost, který zdobí Pardubický kraj. Kromě výstavního zámku s překrásnou sgrafitovou výzdobou a nádherně udržovaným parkem lze ve městě narazit i na ryze současnou architekturu. Tzv. zámecké návrší spojuje historii se současností pomocí vkusně zakomponovaných realizací architekta Josefa Pleskota.

Litomyšl je ale kromě architektury zajímavá i počtem slavných osobností, které jsou s místem spjaty. Při pobytu v Litomyšli se můžete vydat například po stopách slavné kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové, spisovatelky Boženy Němcové či sochaře Olbrama Zoubka. Každoročně se zde také koná festival vážné hudby Smetanova Litomyšl, který je připomínkou toho, že se ve městě narodil nejslavnější český hudební skladatel Bedřich Smetana.

TELČ

Víte, kde si při cestách Českem budete opravdu připadat jako v pohádce? Za nás je to jednoznačně Telč s náměstím, malebnými domky a podloubím. Ostatně záběry na náměstí a místní zámek se objevily například v pohádce Z pekla štěstí.

Telč se nachází na Vysočině přesně v půli cesty mezi Prahou a Vídní. Krásné je nejen samotné město se zámkem, ale také okolí protkané rybníky a drobnými stavbami kapliček, božích muk a pomníčků. Tipy na výlety v okolí Telče vám ochotně sdělí v místním infocentru. Na objevování je toho v okolí mnoho.

Pobyt v Telči si užijete v jakémkoliv ročním období, tak si do kalendáře nezapomeňte zapsat alespoň krátkou dovolenou v tomto pohádkově krásném koutě republiky.

MIKULOV

Ve výčtu míst s největším kouzlem rozhodně nesmí chybět jihomoravský Mikulov. Město je prošpikované památkami a k prozkoumání centra a přilehlého okolí budete zaručeně potřebovat delší dovolenou. 

Svatý kopeček, který se tyčí nad městem, je jedním z nejfotogeničtějších míst na jižní MoravěVýšlap do kopce podél křížové cesty až ke kapli sv. Šebestiána je náročný, ale výhledy na panorama zámku, centrum města či Kozí hrádek rozhodně stojí za to!

Město leží v centru mikulovské vinařské podoblasti, proto při pobytu v Mikulově nemusíte mít obavu, že byste nezavadili o dobré víno. Zdejší půda je vhodná zejména pro pěstování Ryzlinku, tak si při pobytu nedaleko Lednicko-valtického areálu nějakou tu skleničku dopřejte!

ZNOJMO

Dalším zástupce vinařských oblastí je Znojmo, které je srdcem Znojemské podoblasti. Centrum tohoto města můžete rovněž obdivovat se skleničkou v ruce a při nepřízni počasí vyhledat nejbližší sklípek.

Podzemí ve Znojmě ale není jen místem pro milovníky tekuté révy. Na své si přijdou i milovníci adrenalinu. Zdejší štoly tvoří nejpropracovanější a nejdelší systém podzemních chodeb u nás. Na ploše 30 - 40 ha se nachází až 27 km chodeb, které jsou z větší části přístupné, a užít si tu můžete i noční či adrenalinové prohlídky.

Pokud vás podzemí neláká, pak vystoupejte do výšek na radniční věž a prohlédněte si zachovalé starobylé centrum pěkně z ptačí perspektivy. Z teras u kostela sv. Mikuláše pak můžete obdivovat pohled na údolí řeky Dyje. Nad řekou se také nachází nejstarší památka, kterou ve Znojmě najdete - rotunda sv. Kateřiny se vzácnými románskými malbami.

Pobyty ve Znojmě jsou vhodné i pro cyklisty. V nedalekém Národním parku Podyjí najdete celou řadu značených cyklotras, které vás zavedou na nejkrásnější místa v okolí. 

KROMĚŘÍŽ

Kroměříž se honosí přezdívkou Hanácké Athény a je rozhodně dalším místem, které by bylo škoda jen tak minout. Hlavním lákadlem půvabného města je Arcibiskupský zámek s přilehlou Podzámeckou a nedalekou Květnou zahradou. Všechny tyto památky jsou také na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Výlet do Kroměříže bude jisto jistě bavit i děti, protože se zde natáčelo velké množství známých pohádek a filmů. Za všechny jmenujme například Peklo s princeznou či oscarový film Amadeus od režiséra Miloše Formana.

Příjemné posezení s dobrou kávou či něčím k snědku nebudete muset v Kroměříži dlouho hledat. Historické centrum je plné útulných restaurací i kaváren, kde si na své přijdou všichni gurmáni i mlsouni.

Pobyt v Kroměříži můžete spojit také s kulturním zážitkem. V letní sezóně to v centru žije a o divadelní představení či koncerty pod širým nebem není rozhodně nouze.

Už víte, jaké z těchto půvabných měst navštívíte jako první? Další tipy na výlety po ČR a nejvýhodnější lázeňské a wellness pobyty najdete na Spa.cz.