Čas na jógu aneb tipy pro jógové začátečníky

Využijte (zimní) večery k uvolnění těla i mysli...

Dali jste si jako novoroční předsevzetí zařadit do svého každodenního programu nějaké to cvičení? Chtěli byste se dostat do větší pohody a umět ovládat stres? Co takhle vyzkoušet jógu? Má stovky různých podob a cvičit jí může úplně každý!Co je jóga?


ODKUD SE JÓGA VZALA?

Slovo jóga pochází z indického sanskrtu a v doslovném překladu znamená JEDNOTA. První záznamy jógu zmiňují už zhruba 900 př. n. l., nicméně v této době se nejednalo pouze o tělesné cvičení, ale především o způsob meditace či duchovního rozvoje. V západním světě se jóga dostala na výsluní na přelomu 19. a 20. století, kdy se v podání indických guru začala poprvé cvičit ve Spojených státech. Od té doby její popularita stále stoupá. Řekněte sami, kdo dnes nezná pojem jóga?!


PROČ JE JÓGA TAK OBLÍBENÁ?

Jóga je populární hned z několika důvodů. Jde sice o fyzické cvičení, to však nemusí být nikterak náročné. Jednotlivé jógové pozice, kterým se přezdívá ásany, mají vždy několik variant obtížnosti. Cvičit jógu tak mohou děti, ženy, muži i senioři. Oblíbená je také gravid jóga pro těhotné či ženy po porodu.

Kromě benefitů tělesného cvičení má pravidelné zařazování jógy prokazatelně pozitivní vliv i na psychickou pohodu. Nejen že pohybem vyplavíte do vašeho krevního oběhu dávku endorfinů, tedy hormonů štěstí, ale díky dechovým cvičením, které bývají součástí běžných jógových lekcí, se můžete příjemně zklidnit, projasnit své myšlenky a zbavit se stresu.

Každodenní jógová praxe vám již po pár týdnech přinese sladké plody v podobě zvýšené pružnosti, lepší nálady a možná se vám povede shodit i pár nadbytečných kil.


JAK ZAČÍT CVIČIT JÓGU?

V ideálním případě odhoďte stud, najděte si nejbližší jógové studio a vyzkoušejte třeba klasickou jógu či dynamickou power jógu. Máte spíše zálusk na domácí jógovou pohodu? Samozřejmě, že cvičit jógu lze i v domácích podmínkách. Pro domácí praxi je dobré vzít si k ruce YouTube a zacvičit si společně s některým ze zkušených lektorů. Po pár lekcích si můžete svoji jógovou sestavu sami zkompletovat z vašich oblíbených cviků.

Jóga může být pro začátečníky velmi zvláštní. Některé pozice jsou legrační, některé mohou být i nepříjemné, než si na ně vaše tělo zvykne. Myslete na to, že i překonávání nepohodlí k cvičení jógy částečně patří. Vždy však respektujte své tělo a nikdy nejděte do pozic přes bolest.

V otázce, jak často cvičit jógu, vsaďte na vlastní intuici a poslouchejte své tělo. Ideální je cvičit alespoň pár minut každý den. Pokud nestihnete klasickou jógu, můžete zkusit zaexperimentovat s obličejovou jógou nebo zařadit alespoň krátkou meditaci před spaním. Kdy cvičit jógu? Ideální čas neexistuje. Můžete zkusit příjemně nastartovat den sérií Pozdravů slunci a večer se ukolébat k spánku Pozdravem měsíci.


ZÁKLADNÍ JÓGOVÉ POZICE, KTERÉ BYSTE MĚLI ZNÁT

- Kočka/Kráva: Klekněte si na všechny 4 a společně s nádechem a výdechem se střídavě nahrbujte a prohýbejte v zádech. Nepřetěžujte bedra, ale veďte pohyb pozvolna celou páteří.

- Pes hlavou dolů: Když v pozici kočky napnete nohy a zapřete se o ruce, dostanete se do pozice psa hlavou dolů. I když se to napoprvé nemusí zdát, jde o odpočinkovou pozici. Zkuste prošlápnout nohy, zakývat hlavou a vydržet v pozici třeba 5 nádechů a výdechů.

- Nízká kobra: Lehněte si na břicho a vzepřete horní polovinu těla pomocí loktů. Hlava je v prodloužení páteře, pánev se dotýká podložky. Zkuste se v pozici maximálně uvolnit a nezatínejte půlky.

- StromPostavte se rovně na podložku, zvedněte jednu nohu a zapřete ji buď o stehno, o holeň nebo se špičkou dotkněte země (neopírejte se o kolenní kloub, ani o kotník). Ruce sepněte před hrudí nebo je sepnuté vyneste nad hlavu. Pusťte ramena od uší, uvolněte se a zkuste držet balanc. Nezapomeňte prostřídat nohy!

- Pozice mrtvoly: Nejoblíbenější pozice každé lekce! Lehněte si na záda a ruce a nohy volně položte na šířku podložky. Jen klidně dýchejte a uvolněte se.


Pro lepší motivaci a také proto, abyste si jógu v denním životě udrželi, doporučujeme si cvičení maximálně zpříjemnit. Využít můžete meditační hudbu, aromaterapeutické vonné oleje do difuzéru nebo zapálenou svíčku. Fantazii se meze nekladou.

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si článek Co je jóga?, kde kromě spousty zajímavých informací najdete také seznam pobytů s jógou, které na Spa.cz nabízíme.

Příjemné protažení přeje tým Spa.cz