Jak začít meditovat
Vydejte se na cestu k vnitřní rovnováze
Meditace je často spojována s představou sezení v tureckém sedu, se sevřenými dlaněmi před hrudníkem a soustředěným dýcháním. Ale věděli jste, že meditovat můžete i v leže nebo při chůzi? Tato zdánlivě jednoduchá, možná až nudná činnost, dokáže s naší myslí zázraky. Pojďme se tedy s meditací lépe seznámit a odhalit její tajemství!
BENEFITY MEDITACE
Než přejdeme k tomu, jak s meditací začít, podíváme se na to, proč s ní vlastně začít. Pravidelná meditace má široké spektrum benefitů pro tělo i mysl:
• Snížení stresu – snižuje hladinu kortizolu (stresový hormon), což vede ke zlepšení celkové pohody a snížení pocitů úzkosti.
• Psychické zdraví – pomáhá rozvíjet pozitivní myšlenky a emoce, zlepšuje sebeuvědomění a podporuje zdravé emocionální reakce.
• Zlepšení koncentrace – posiluje schopnost se soustředit a zapamatovat si informace.
• Podpora spánku – pomáhá uvolnit tělo i mysl před usnutím a tím zlepšit celkovou kvalitu spánku.
• Snížení krevního tlaku – může vést ke snížení krevního tlaku a snížit tak riziko srdečních onemocnění.
JAK ZAČÍT S MEDITACÍ
Mnoho lidí se domnívá, že cílem meditace je zcela vypnout mysl a na nic nemyslet, což není tak úplně pravda. Cílem je přesunout naši pozornost z okolního světa dovnitř sebe samých. Na začátku je běžné, že mysl utíká všemi směry a nedaří se nám proud myšlenek zastavit. Právě kvůli tomu mnozí lidé meditaci vzdají, protože mají pocit, že nedokážou být plně přítomní. Je však důležité si uvědomit, že už samotné pozorování vlastních myšlenek je formou meditace.
Začít můžeme tedy tím, že se v jakékoli pohodlné pozici s narovnanou páteří soustředíme na svůj dech, který postupně prohlubujeme. Během toho se snažíme své myšlenky a emoce pozorovat jako film, necháváme je plynout, aniž bychom se je snažili uchopit nebo hodnotit. Tím se stáváme pozorovateli, kteří se odosobňují od svých myšlenek a emocí, čímž zklidňujeme svou mysl. Pravidelným a dlouhodobým cvičením můžeme nakonec dosáhnout i stavu, kdy opravdu na nic nemyslíme.
TIP od Spa.cz: Před meditací je vhodné se věnovat nějaké uklidňující činnosti, například procházce nebo poslechu hudby, a nemeditovat hned po náročném dni v práci. Meditace může být také perfektní součástí vašeho wellness pobytu.
MEDITAČNÍ APLIKACE
V době moderních technologií se nabízí řada možností, které nám mohou pomoci začít nebo prohloubit naši meditační praxi. Ačkoli někteří mohou být skeptičtí k využívání moderních technologií pro meditaci, pro mnohé mohou být skvělým pomocníkem. Stáhnout si můžete například českou aplikaci Calmio, v níž vás příjemný hlas provede krátkými meditacemi, které zmirňují stres, posilují soustředění a pomáhají usnout i lépe spát. Už díky 5 minutám denně můžete pozorovat rozdíly ve způsobu prožívání každodenních strastí. Další českou aplikací je VOS, která se zaměřuje na celkový wellbeing a kromě meditací v ní najdete např. dechová cvičení, osobnostní testy nebo citáty a afirmace na každý den.
Kromě aplikací můžete meditovat i prostřednictvím různých platforem, jako je YouTube nebo Spotify, kde si můžete pustit meditaci do sluchátek a nechat se vést hlasem průvodce. Tyto platformy nabízejí širokou škálu meditačních programů – od vedených meditací pro začátečníky až po pokročilé techniky pro zkušenější meditující. Díky těmto nástrojům je meditace přístupná prakticky každému, a to kdykoli a kdekoli.
TYPY MEDITACÍ
Existují různé typy meditací, z nichž každá má svůj účel a zaměření. Mezi ty základní patří:
• Meditace všímavosti – neboli mindfulness – plné uvědomování si přítomného okamžiku bez souzení a hodnocení. Zaměřuje se dění teď a tady, ať už jde o dýchání, tělesné pocity nebo okolní zvuky.
• Meditace milující laskavosti – zaměřuje se na rozvíjení pocitů lásky a laskavosti, a to jak k sobě samým, tak k ostatním. Pomáhá rozvíjet empatii a bojovat s negativními emocemi.
• Koncentrační meditace – soustředí se na jeden specifický objekt, zvuk nebo mantru. Cílem je rozvíjet schopnost koncentrace a udržet pozornost na jednom místě po delší dobu.
• Čakrová meditace – zaměřuje se na energetická centra v těle (čakry), která se snaží harmonizovat, mnohdy pomocí barev a zvuků, které jsou s nimi spojeny.
• Řízená meditace – je vedena průvodcem a obvykle různé dýchací techniky, imaginaci a relaxaci. Je ideální pro začátečníky a všechny, kteří mají potíže se soustředěním.
• Transcendentální meditace – zahrnuje opakování určité mantry (seskupení slov) po dobu dvaceti minut ráno a večer. Meditace je nejen cestou k vnitřnímu klidu a rovnováze, ale také nástrojem pro zlepšení chodu našeho každodenního života. Ať už se rozhodnete meditovat tradičními způsoby nebo využít moderní technologie, důležité je najít si čas pro sebe a nechat mysl odpočinout. Pravidelná meditace, byť jen několik minut denně, může přinést dlouhodobé benefity pro vaše tělo i mysl.
K pořádnému odpočinku vám mohou pomoci také naše wellness pobyty, kde budete mít prostor se věnovat jen a jen sobě. S výběrem vám rádi pomůžeme na telefonním čísle 483 515 290 nebo e-mailu [email protected].
Vaše Spa.cz
Zdroje
• StartupTalk by StartupJobs. SharkTalk #18 - Brain We Are: Jak začít meditovat a být "nad věcí"?. StartupTalk [podcast]. 2022-28-08. Dostupné z: podcasts.apple.com
• VOS: Tvůj psycholog do kapsy. Online. Dostupné z: vos.health/cs
• Calmio je první česká meditační aplikace podložená vědou. Online. Dostupné z: calmio.cz