Objevte pramen živé vody v lázních Hévíz!

Hledáte místo, kde si konečně opravdu pořádně odpočinete? Pak zvolte maďarské lázně Hévíz.

Lázně Hévíz jsou jedním z nejkouzelnějším míst, která můžete v Maďarsku navštívit. Lákadlem, které na dovolenou do Hévízu vábí domácí i zahraniční návštěvníky, je termální jezero vulkanického původu. Jde o největší jezero svého druhu v Evropě a celosvětově je výjimečné v tom, že je přístupné ke koupání nejen lázeňským hostům, ale i široké veřejnosti.

Lázně s dlouhou historií

To, že místní léčivé prameny byly užívané již v období, kdy se v okolí usadili Římané, můžeme usuzovat podle archeologických nálezů na dně jezera. Informace o tom, jestli je stejným způsobem využívali i Hunové a Turci bohužel již nezjistíme. Po nich se bohužel do dnešních dnů nic nezachovalo. Co ale víme určitě je, že jako lázně se však Hévíz naplno rozvinul až v 18. století. Šlechtický rod Fesketičů se sídlem v nedalekém městě Keszthely se zasloužil o zbudování prvního zázemí a rozvoj lokality.
V současné době je Hévíz romanticky zasněným městem, kam se jezdí nejen za léčbou všech možných zdravotních neduhů, ale také za odpočinkem a relaxací.
Termální lázně Hévíz jsou ideálním místem pro dlouhodobější pobyt, ale užít si je můžete i při jednodenní návštěvě. Výletem do Hévízu si můžete zpestřit třeba pobyt u Balatonu.

Proč je Hévíz tak unikátní?

Čím je vlastně voda v Hévízu tak výjimečná, že se za ní sjíždějí davy návštěvníků? Jedním z hlavních důvodů je zcela jistě to, že koupel v teplé vodě je mimořádně příjemná. Celoročně se teplota vody v jezeře pohybuje kolem 24°C a v létě dosahuje až 36°C. Pobyt v Hévízu i s venkovní koupelí si tak můžete bez obav dopřát v průběhu celého roku.Pohyb ve vodě  je navíc prospěšnou tělesnou aktivitou, při které se zapojí celé tělo. Doporučuje se osobám s poruchou kosterního a svalového aparátu, osobám po operacích či pacientům trpícím dlouhodobými záněty.
Druhým důvodem, proč je lázeňský pobyt v Hévízu po staletí tak oblíbený je zcela jistě samotné složení vody. Chemický rozbor dokazuje, že voda v jezeru Hévíz je lehce radioaktivní a obsahuje vysoké množství síry, vápníku  a hořčíku. Společně tyto látky pomáhají regeneraci a jsou velmi účinné při boji s revmatismem či osteoporózou.
Jezero je napájeno 3 minerálními prameny, které jsou natolik vydatné, že voda v jezeře se stihne zcela vyměnit za 72 hodin. Na dně se nachází silná vrstva rašeliny, která se stejně jako místní voda využívá k léčebným účelům.

Odpočívejte zodpovědně, prosím!

I přesto, že širá vodní hladina Hévízu láká k tomu pořádně si zaplavat, nedoporučuje se to. Náročná pohybová aktivita v kombinaci s teplou vodou bohatou na minerály by totiž pro osoby se slabším srdcem mohla představovat příliš velkou zátěž. Ideální způsob trávení času ve vodě je splývání, případně relax na pěnových plovacích deskách.
Odpočinek je pro léčbu všech onemocnění nejdůležitější a v Hévízu vám dokáží, že to není jen tak a odpočívat, je potřeba zodpovědně. Ve vodě byste neměli trávit více jak hodinu a půl denně a koupání byste si měli rozčlenit do menších časových úseků v délce trvání 20 - 30 minut. Mezi jednotlivými koupelemi byste měli odpočívat. Jen tak se léčebný efekt místní vody projeví naplno.

Nejen odpočinek, ale i zážitky!

Pokud by na vás odpočinku bylo přeci jen příliš, můžete vyrazit na procházku po místních parcích či se vydat na výlet po okolních zajímavostech. Hévíz byl již dvakrát vyhlášen jako Evropské kvetoucí sídlo a množství zeleně i různobarevných rostlin vás při návštěvě doslova ohromí. V letním období nebo na začátku podzimu se barevné divadlo rozehraje i na vodní hladině jezera. Tehdy právě rozkvétají indické rudé lekníny, kterých je jezero plné. Říká se jim jezerní růže a jsou pro lokalitu tak významné, že se dostaly dokonce do erbu města Hévíz.
Wellness hotely v Hévízu nabízejí kromě léčebných procedur i celou škálu rozmazlovacích procedur jako jsou masáže, zábaly či kosmetická ošetření. Svěřte se do rukou odborníkům v maďarských lázních a odjeďte domů jako znovuzrození!
Při ubytování v Hévízu by bylo hříchem neochutnat také typické maďarské víno. Perfektní příležitost vychutnat si plody místních vinohradů nabízí nedaleká obec Badacsony. Na kopcích sopečného původu to dozrávají hrozny mimořádné kvality. Kromě výborného vína tu jistě ochutnáte i některou i místních maďarských specialit.

Maďarsko nabízí více než jen lázně

Na výlet se můžete vydat třeba do půvabného městečka Keszthely s nádherným zámkem ve stylu francouzské Versailles. Keszthely je kulturním centrem celé oblasti a zejména v letní sezóně to zde skutečně žije. Těšit se můžete na koncerty, pouliční divadlo či množství barů a restaurací lákajících k posezení se sklenkou něčeho dobrého.
O něco vzdálenějším místem k výletu je starobylý Szigliget na poloostrově u Balatonu. Dominuje mu zřícenina stejnojmenného hradu, odkud jsou nádherné výhledy do okolí.

Jak se do Hévízu dostanete?

Z Prahy do Hévízu dojedete zhruba za 6 - 7 hodin, z Budapešti zhruba za 2 hodiny. Již zmíněný Balaton je pouhých 8 kilometrů daleko. Konkrétně nejbližším místem je město Keszthely na západním pobřeží.
Hévíz je dobře dostupný autem, ale pro větší pohodlí se na místo můžete dopravit i letadlem. Nedaleko města je menší letiště pro mezinárodní lety. Z Prahy se létá pouze v letní sezóně, a to 2x týdně.

Nenechte si ujít možnost poznat nejkrásnější maďarské lázně na vlastní kůži! Lázeňský pobyt v Maďarsku prospěje nejen vašemu tělu, ale i vaší mysli. Odpočinek je totiž důležitější, než si myslíte. Nechte se příjemně rozmazlovat na dovolené v maďarských lázních Hévíz!