10 tipů na zajímavé rozhledny

Rozhlédněte se po naší krásné krajině…

1. Děčínský Sněžník

Na Děčínském Sněžníku vysokém 723 m n. m. stojí stejnojmenná rozhledna. Společně tvoří dominantu Děčínska. Válcovou kamennou rozhlednu 33 m vysokou nechal postavit už v roce 1864 hrabě Thun a svůj historický vzhled si zachovala do současnosti. Výhledy z ní jsou nádherné, můžete vidět Českosaské Švýcarsko, Lužické hory, stolové hory v Německu a za dobré viditelnosti Ještěd, Jizerské hory, Krkonoše, Říp, Milešovku i Krušné hory. U rozhledny je turistická chata s restaurací.

2. Jurkovičova rozhledna

Unikátní rozhledna na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm byla postavena už v roce 1896 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Veškeré kovářské, klempířské i většina tesařských prací byla prováděna ručně za použití starých, dnes už téměř nepoužívaných postupů. Je 32 m vysoká a z vyhlídkové plošiny v 19 m se naskytují pohledy na okolní obec Hutisko – Solanec, obec Vigantice, centrum i jiné části Rožnova a masív Radhoště.

3. Rozhledna na Kaňku

Na kopci Kaňk nedaleko Kutné Hory stojí rozhledna postavená z kyklopského zdiva. Ve výšce 30 m se nachází i kavárna, ze které se nabízí rozhled do celého kraje. Od 17. hodiny je zde prostřeno pro romantické večeře. Nahoru je možné vyjet také výtahem. Vedle rozhledny se nachází penzion se 6 pokoji a restaurací v hornickém stylu.

4. Rozhledna Babí lom

Nedaleko Brna, u obce Lelekovice, na skalnatém výběžku a v nadmořské výšce 562 m se nachází 15 m vysoká zděná rozhledna. Dostanete se tam po červené turistické stezce z Lelekovic a rozhledna je volně přístupná. Má 2 vyhlídkové plošiny, ta horní je ve výšce 12 m a poskytuje výhledy na Českomoravskou vrchovinu, zalesněné kopce Chřibů a Ždánického lesa, Drahanskou vrchovinu, Žďárské vrchy a uvidíte i část Brna s hradem Špilberk. Za velmi příznivého počasí můžete zahlédnout i vrcholky Alp.

5. Rozhledna na skokanském můstku

Velmi neobvyklá vyhlídková plošina se nachází na samém vrcholu dřevěné nájezdové rampy skokanského můstku na Zadově, asi 1 km od Churáňova, v nadmořské výšce 1100 m. Z 32 m nad zemí je zajímavý výhled do okolí, který je ale částečně omezen vysokými stromy. Vidět je možné východní část Strakonicka a pásmo hor s vrcholem Javorník. Zajímavostí je nově vybudována horolezecká stěna na jihozápadní straně věže.

6. Dřevěná rozhledna Bára

Jižně od Chrudimi na Čertové skalce najdete výjimečnou dřevěnou stavbu od autora Martina Rajniše, který je také autorem nové poštovny na Sněžce. Rozhledna je stavěna s minimem spojovacích prvků a má válcové schodiště z dubových a modřínových fošen. Vyhlídková plošina je 15 m nad zemí a uvidíte z ní Krkonoše, Železné a Orlické hory. U rozhledny je k dispozici obslužný domek s občerstvením a suvenýry. Nedaleko se nachází Lanový park na Podhůře a miniatura hradu Kočičí hrádek.

7. Rozhledna Růženka

Pastevní vrch, na kterém se tato ultramoderní rozhledna nachází, byl využíván k ostraze celého kraje. Poslední strážní služba byla vykonána rakouskými vojáky v zimě 1806 – 1807. Poté se stal vrch poutním místem a v roce 1809 zde byla postavena boží muka, která zůstala zachována dodnes. Z obce Růžová vychází 10 km dlouhá naučná stezka, v rámci které byla na vrchu umístěna jednoduchá moderní dřevěná rozhledna. Z ní potěší opravdu nádherný výhled na Děčínské stěny, České středohoří, Lužické hory, Saské Švýcarsko, Děčínský Sněžník, Pravčickou bránu s celým pískovcovým masívem, německé stolové hory a další.

8. Dvojrozhledna Hraniční vrch

Nad Albrechticemi na Bruntálsku se vypíná originální rozhledna, která byla vytvořena ze dvou nefunkčních anténních věží.  29 m vysoké stožáry jsou propojené kovovou lávkou dlouhou 16, 5 m. Nejvyšší vyhlídková plošina je ve 25 m a nadmořská výška Hraničního vrchu je 541 m. Z rozhledny můžete obdivovat vrcholy Hrubého Jeseníku s Pradědem, okolní města i obce a dohlédnout lze až do Polska.

9. Stezka Valašska – skleněná vyhlídková plošina

Na Pustevnách asi 250 m od lanovky směrem k vrcholu Tanečnice se nachází nadzemní panoramatická stezka v korunách stromů. Délka stezky je 610 m a součástí je i 150 m dlouhý zavěšený „himalájský“ chodník a skleněná vyhlídková plošina, která evokuje pocit, že člověk stojí ve vzduchu. Rozhledna má 22 m a její nejvyšší patro je 1099 m n. m. Při dobrých podmínkách jsou kromě okolí vidět Jeseníky a Velká Fatra.

10. Rozhledna Radošov

Zajímavá rozhledna v podobě číše na víno se týčí uprostřed vinic na kopci Radošov 3 km od Veselí nad Moravou. Její výška je přibližně 16 m a je volně přístupná. Z vyhlídky se otevírají pohledy na Velkou Javořinu, Buchlovské vrchy, Pálavu, Chřiby, Bílé Karpaty a Vizovické vrchy. Společně s vybudováním rozhledny vznikly dvě naučné stezky, 10 km pro pěší a 25 km pro cyklisty.

Rozhledny jsou u nás velmi populární. Když někam jdeme na výlet, toužíme se dostat někam výš, abychom se mohli podívat na všechno, tak jak to vidí ptáci.

Užívejte si výhledy z rozhleden…