4+1 tip na jedlé dárky, které vyrobíte jednoduše doma

Vlastnoruční práce, která potěší každého mlsouna!

Vánoce jsou za dveřmi a vy stále nemůžete vymyslet, jakými originálními dárky potěšíte své blízké? A co letos vyzkoušet vlastnoručně vyrobené jedlé dárky? Od sklenice voňavé granoly pro ženu až po láhev něčeho tvrdšího pro muže, existuje spousta možností, se kterými rozhodně nešlápnete vedle. 

Náš 4+1 tip na jedlé dárky jednoduše potěší každého, a to nejen díky tomu, že jde o opravdové dobroty, ale především proto, že v nich díky svému úsilí darujete kus sebe. Pojďme se dát do práce!


JEDLÉ DÁRKY DO NEPOHODY

Jako jedlý dárek se hodí vše, co vám ve spižírně dlouho vydrží, tedy cokoli trvanlivého – sušeného či sterilovaného. Stačí jen vědět, co má obdarovaný rád, a připravit barevnou skleničku přímo na míru jeho chutím.

V tomto případě je ideální si na Vánoce vzpomenout včas a s přípravou jedlých dárků začít třeba už v létě při zpracovaní sezónního ovoce. Taková domácí marmeláda, zavařenina či nakládaná zelenina je totiž opravdovou lahůdkou. Stačí si dát pár sklenic stranou a v prosinci už je pouze vánočně dozdobit. Existuje však i spousta pochutin, které snadno zavaříte na poslední chvíli, jako jsou například pomeranče, mandarinky, kiwi, banány, brusinky, dýně a spousta dalších originálních dobrot.


DÁREK PRO MILOVNÍKY (KŘUPAVÝCH) SNÍDANÍ

Domácí granola je skvělou náhradou za kupované cereálie, které jsou ve valné většině plné cukru. Hlavní výhodou je však to, že si můžete vytvořit unikátní složení, které bude vyhovovat mlsnému jazýčku obdarovaného. Na základ vám stačí pouze med, olej a preferované koření, chybět však nesmí ani vločky, oříšky a semínka. Ingredience kombinujte a vybírejte podle chuti. O Vánocích doporučujeme vyzkoušet nesmrtelnou kombinaci jablek a skořice či perníkového koření

Upečenou a vychladlou granolu pak už jen vysypete do ozdobné čiré dózy, ovážete stužkou a krásný dárek pro všechny milovníky zdravých a křupavých snídaní je na světě.


LAHVINKA DO KAŽDÉ RODINY

Tekuté dárky zkrátka patří mezi stálice českých Vánoc. A aby taky ne. Stačí elegantní skleněná láhev, trocha kreativity a můžete vytvořit skvělý dárek pro tatínka, maminku, sourozence i kamarády. Domácí likér je ideálním dárkem pro muže a třeba takovým parádním sirupem jistě potěšíte nejednu kamarádku. 

Doma zvládnete vytvořit také lahodný vaječňák, ale můžete se vrhnout i na kávový likér nebo ovocné či bylinkové sirupy. Na základ sirupu vám stačí cukr, voda a vybraný druh bylinky či ovoce. Variant je opět nespočet, limitováni jste pouze tím, co máte doma v lednici nebo ve spižírně. Obdarovanému tak můžete snadno a celkem rychle vykouzlit něco dobrého na zub, nebo dokonce pro zdraví.


CHUŤOVKA NA ZAHŘÁTÍ

Tip na dárek č. 4? Klasika všech klasik. Pečený čaj, který sice potěší každou generaci, jako dárek pro (pra)rodiče je však naprosto ideální. Stačí vybrat vhodné ovoce - pokud vám zbylo v mrazáku třeba ještě z léta, klidně použijte i to. Pro milovníky sladkého doporučujeme jahody, maliny nebo třeba švestky. Fanoušci kyselejších kombinací jistě ocení citrusy nebo jablka a pokud se cítíte na nějaký ten experiment, vyzkoušejte rakytník

Nakonec přidejte vánoční koření a vše zapečte v troubě. Výsledek rozdělte do sklenic a zavařte. I v tomto případě už stačí jen pěkná stužka a dárek může putovat pod stromeček.


JAK DÁREK VHODNĚ DOZDOBIT?

Dárek už máte, ale větší starost vám dělá, jak ho zabalit? Vlastnoručně udělaným vánočním dárkům sluší jen minimalistický obal. Ve většině případů si vystačíte s čirou dózou, sklenicí nebo celofánem. Dárek se hodí vybavit také ručně psanou visačkou. Napište na ni název dobroty, příchuť a datum výroby nebo doporučené spotřeby. Jde-li o vánoční dárek pro někoho blízkého, nezapomeňte přidat i osobní věnování. 

Na převázání a ozdobení víček vám postačí zbytky látky, barevného papíru a nejrůznější stužky. Skvěle se hodí i přírodní provázky. Nakonec můžete přidat svitky skořice, sušená citrusová kolečka nebo větvičky. Fantazii se meze nekladou.


Jídlo potěší snad každého, ale pokud přeci jen máte doma někoho, kdo si na dobroty moc nepotrpí, ale přesto byste mu rádi vyrobili vlastnoruční vánoční dárek od srdce, přečtěte si náš inspirační článek Vánoční DIY aneb 4 dárky, které vyrobíte doma.

Krásné Vánoce Vám přeje Vaše Spa.cz