Jak předejít jarní únavě?

Několik tipů, s kterými budete i na jaře plní energie!

Příroda už se snad brzy bude probouzet k životu a jarní počasí zavítá do našich krajin. Toužíte si toto období užít naplno? Nechcete se cítit mrzutí, unavení, zkrátka pod psa? Spa.cz vám přináší několik tipů, jak s jarní únavou bojovat, či dokonce jak jí předcházet tak, abyste příchod jara fyzicky ani psychicky vůbec nezaznamenali.

CO ZPŮSOBUJE JARNÍ ÚNAVU?

Jarní únava je jednoduše řečeno reakce těla na dlouhé období s omezeným přístupem ke slunečnímu svitu. Zimní dny jsou krátké a pokud slunce vysvitne, je to většinou pouze na pár okamžiků. Prodlužující dny, které nabízejí více světla, jsou příjemné, ale ihned z kraje jarního období nám přirozený přírůstek denního světla naruší umělá změna času, kvůli které se čas adaptace na jarní změny opět o něco prodlouží. Mohou se proto objevit potíže se spánkem, horší koncentrace a celkové zmatení organismu, který se s nepřirozenou změnou denního rytmu neumí dost dobře vypořádat.

Špatně se cítíme i kvůli tomu, že pokud je venku nevlídno a sychravo, trávíme méně času na čerstvém vzduchu, s čímž souvisí i méně přirozeného pohybu. Svůj podíl na vyvolání neúměrné únavy mají také infekční choroby a všudypřítomný smog. Sice nás nedostatek zeleniny a čerstvého ovoce v zimních měsících trápí výrazně méně, než naše předky, přesto nám často vitamíny scházejí, a to má na naši náladu a fyzickou kondici nezanedbatelný vliv.

KOHO POSTIHUJE JARNÍ ÚNAVA?

Kohokoliv! Není výjimkou, že se v průběhu jarních měsíců projeví jarní únava i u dětí. Věnujte pozornost tedy i těm nejmenším členům rodiny a pokuste se jim pomoci toto nelehké období zvládnout. Poradíme vám jak na to!

CO POMÁHÁ NA JARNÍ ÚNAVU?

S projevy jarní únavy vám může výrazně pomoci hned několik maličkostí. Stačí pár drobných změn a výsledek snažení pocítíte během pár dní. Přinášíme užitečné tipy proti jarní únavě, které vám pomohou vrátit se zpět do formy. Co s jarní únavou?

ÚPRAVA JÍDELNÍČKU - čerstvé a zdravé

Odlehčete svému trávicímu traktu a zařaďte na svůj jídelní lístek více sezónních plodin. Ideální jsou ředkvičky, jarní cibulka, různé druhy salátů, klíčky či jedlé květy a bylinky. Dopřejte si pestré a barevné saláty plné vitamínů každý den!

DETOXIKACE ORGANISMU - pomozte svému tělu

S první bodem souvisí i jarní očista těla, detoxikace. Nenechte se zmást. Nenabádáme vás k hladovění či nekonečným dnům na očistných šťávách. V průběhu zimy se v těle hromadí toxiny, které zanášejí zejména játra a ledviny. Podpořte tyto důležité orgány i vyzkoušejte užívat výživové doplňky z ostropestřce, aloe vera či z chlorelly. Pokud cvičíte jógu, pak můžete zvolit i některé z očistných technik šatkarmas, které jsou vhodné pro čištění organismu nejen v jarním období.

PITNÝ REŽIM - důležitý celoročně

Myslete také na svůj pitný režim. Dopřejte si každý den velké množství čisté vody nebo bylinných čajů. Pro detoxikaci je vhodný i zelený čaj, kterým můžete na pár dní nahradit kávu. Dnes už dokonce seženete speciální čaje proti jarní únavě v obchodech či na internetu.

VITAMÍNY A DOPLŇKY STRAVY - nebojte se jich!

V zimním období je velmi důležité dbát na dostatečný přísun vitamínů. Nejlepší vitaminy na jarní únavu jsou D, C a A. Zapomínat byste neměli také na minerály jako hořčík či vápník. Ty udržují v dobré kondici nejen pohybový aparát, ale mají i zásadní vliv na nervovou soustavu. Proti jarním chmurám pomáhá také aminokyselina L-tryptofan. Užívat je můžete ve formě tobolek (nejlépe v multivitamínové směsi) a nebo třeba jako rozpustné tablety do vody, kterými si zpestříte také pitný režim.

PRAVIDELNÝ POHYB - hurá ven

I přesto, že se vám do pohybu moc nechce, přimějte se jít každý den alespoň na krátkou procházku nebo projížďku na kole. Nejen, že si na čerstvém vzduchu příjemně pročistíte hlavu, ale také se vám do krve vyplaví endorfiny, tedy hormony štěstí, které s příznaky jarní únavy hravě zatočí.

KVALITNÍ SPÁNEK - poslouchejte své tělo

Dostatečně dlouhý a nerušený spánek je klíčem k řešení mnoha zdravotních problémů. Poslouchejte své tělo a respektujte, když vydá povel k tomu jít na kutě. Ráno se nechte probudit sluníčkem a vyhraďte si malou ranní chvilku jen pro sebe. Zkuste jógový pozdrav slunci anebo chvíli meditujte. Pokud by váš spánkový režim narušila změna času, pořiďte si masku na spaní, díky které váš mozek při odpočinku nebude nic rušit.

ČAS NA JARNÍ RELAXACI - uvolněte se

Poslední, ale téměř nejdůležitější bod výčtu, by mohl znít jako rada od dobrého přítele: „ Buď na sebe hodný/á!”. Na chvíli se zastavte a prostě si přiznejte, že vám není dobře. Je to v pořádku se v tomto období cítit rozladěně a mrzutě. Vaše tělo potřebuje čas, tak mu ho dopřejte. Užijte si parádní relaxační koupel nebo si dopřejte uvolňující masáž. Rozmazlujte se! Jakmile bude vaše tělo a mysl znovu připraveno podávat skvělé a bezchybné výkony, dá vám to najevo.

NEVÍTE SI S JARNÍ ÚNAVOU RADY?

Pokud jste již všechno výše uvedené vyzkoušeli a vaše obtíže by se nezlepšily nebo dokonce by došlo ke zhoršení pocitu únavy, vyhledejte raději pomoc terapeuta či lékaře. Za jarní únavu, ani za depresi či únavový syndrom se nemusíte stydět. V současné době existuje mnoho možností, jak tyto stavy řešit.

Všichni ze Spa.cz vám držíme palce, ať se vám start do letošního jara podaří na jedničku!