Při nástupu na pobyt je třeba předložit potvrzení o očkování nebo prodělání Covid-19. Sledujte aktuální podmínky pobytů v lázních a hotelech.

Jaké vitamíny užívat na podzim a v zimě?

Zaměřte se na své zdraví!

Lidské tělo je mimořádně složitý mechanismus. K tomu, aby fungovalo správně, potřebuje nejen dostatek spánku, potravu a pravidelný pohyb, ale důležité jsou i vitaminy a minerály. Běžně je sice přijímáme ze stravy či ze sluníčka, ale s příchodem zimního období není snadné dostat do sebe přirozenou cestou tolik živin, kolik bychom potřebovali. Občas je tedy potřeba přehodnotit jídelníček a zařadit do své denní rutiny i některé doplňky stravy, které nám dovolí přečkat toto náročnější období bez úhony.

Díky vitamínům a stopovým prvkům si naše tělo vytváří přirozený obranný štít, imunitu. Imunita je schopnost zabránit škodlivým vnějším vlivům narušit naši tělesnou integritu. Pomocí ní můžeme bojovat proti bakteriím, virům a škodlivým látkám, které by mohly podlomit naše zdraví. Pevnou a silnou imunitu můžeme získat buď bez práce díky dobrým genům, a nebo zodpovědným životním stylem. K tomu patří i vyvážené stravování a dostatek vitamínů.

Po jakých vitamínech bychom měli sáhnout?

VITAMIN C

Vitamin C je rozpustný ve vodě a my, lidé, máme tu smůlu, že si ho naše tělo nedokáže samo vyrobit. Musíme ho proto pravidelně doplňovat z jiných zdrojů. Přírodními zdroji vitaminu C jsou plody šípku, černý rybíz či citrusové plody, ale najdete ho v menší míře i v bramborách, brokolici, růžičkové kapustě či v jahodách.

Vitamín C podporuje správné fungování metabolismu, zpevňuje cévní stěny a brání předčasnému vypadávání zubů. Kromě jiného podporuje vstřebávání železa a podporuje tvorbu bílých krvinek, které jsou důležité pro boj s infekcí. Podle doporučení WHO by měla být denní dávka vitamínu C 90 mg.

VITAMIN A

Vitamin A je na rozdíl od „céčka” rozpustný v tucích. Jeho hlavní přínos pro lidské tělo spočívá v tom, že podporuje tvorbu zrakového pigmentu, díky kterému vidíme i při nízkém osvětlení. V důsledku nedostatku vitaminu A můžete trpět šeroslepostí. Je to také důležitý antioxidant, který pomáhá zbavovat tělo škodlivin a zabraňuje rychlému stárnutí. Vitamin A umí zlepšit libido a je důležitý pro zdravý vzhled naší pokožky.

Nejvíce ho najdete v tučných rybách, v mrkvi nebo třeba ve špenátu a v kapustě. Zdrojem jsou také všechny žluté potraviny jako třeba žlutá paprika, dýně či kukuřice. Na rozdíl od vitaminu C našemu tělu stačí pouze 0,8 mg/den. Tuto hodnotu bychom měli dodržovat, jelikož  vitamínem A se lze i předávkovat. Zcela vyhnout by se mu však měly těhotné ženy, protože může mít špatný vliv na vývoj plodu.

VITAMIN B

Pod označením vitamin B se ukrývá celá řada tělu prospěšných látek. Nejčastěji se setkáte se souhrnným názvem B-komplex. Jde o 8 vitamínů - thiamin, riboflavin, niacin, kyselinu pantothenovou, pyridoxin, biotin, kyselinu listovou a kobalamin.

Vitamíny ze skupiny B jsou odpovědné za správné fungování metabolismu a za dobrý stav nervové soustavy. To, že vám chybí zrovna „béčko”, poznáte jednoduše. Budete se cítit unavení, vyčerpaní a bez energie. Navíc se mohou objevit i potíže s pokožkou a trávením. Při vyšetření krve se dokonce může projevit chudokrevnost.

Vitamíny B je vhodné doplnit při dlouhodobém stresu a kyselina listová (B9) je zvlášť důležitá pro těhotné ženy. Dobrým zdrojem je především hovězí a drůbeží maso, vnitřnosti a vejce či mléko. Najdete ho ale i v avokádu, švestkách, meruňkách či v pivovarských kvasnicích nebo obilných klíčcích. Doporučené dávkování je individuální a záleží na míře stresové zátěže a mnoha dalších faktorech.

VITAMIN D

Vitamin D si naše tělo umí vyrobit samo. V podkožní vrstvě ho aktivují sluneční paprsky. V zimním období je ale pobyt na slunci poměrně vzácný, proto není na škodu doplnit vitamin D pomocí vhodně zvolených doplňků stravy. Kromě toho se velké množství vitamín D nachází i v tučných rybách, vnitřnostech či lesních houbách.

Díky vitamínu D máme pevnější a odolnější kosti, bystřejší mozek a zdravé srdce. Má také velký vliv na naši imunitu. V dřívějších dobách byla příznakem nedostatku vitaminu D tzv. křivice - onemocnění páteře, které trápilo zejména děti. V současnosti se setkáváme spíše s problémy u starších lidí. Senioři a osoby ohrožené nedostatkem vitaminu D mají křehčí kosti, trápí je bolesti svalů a častěji se jim kazí zuby.

Dostatečnou denní dávku vitamínu D si v létě tělo vytvoří během 20 minut na slunci, v zimním období je pro dospělého člověka doporučené denní množství 600 MJ. U seniorů, těhotných žen a dětí se toto množství liší a o správném dávkování je vždy lepší se poradit s lékařem. Překročení doporučeného dávkování může ohrozit správnou funkci ledvin.

Společně s vitamíny nezapomeňte tělu dodávat také stopové prvky, jako je selen, zinek a nebo železo, které jsou rovněž pro zvládnutí zimy nezbytné. Poraďte se s lékařem či s lékárníkem, která kombinace bude pro vás nejvhodnější, a začněte pro své zdraví dělat něco užitečného už teď!

Za Spa.cz vám přejeme pevnou imunitu a sílu porazit všechny sezónní virózy!