Začínáme se zdravým stravováním

Základy ideálního jídelníčku, které ocení každý začátečník

Máte teď více času se zamýšlet nad kvalitou vašeho životního stylu? Přemýšlíte už nějakou tu dobu o změně vašich návyků? Kromě pohybu a dostatečného odpočinku je tu do třetice také výživa. A právě na tu se dnes zaměříme. Jak se začít správně a efektivně stravovat? O základech ideálního jídelníčku se dočtete v následujících řádcích! 

JAKÉ BY MĚLO BÝT SLOŽENÍ STRAVY?

Základem všeho je znalost makroživin, ze kterých se jednotlivá jídla skládají. Jde o sacharidy, tuky a bílkoviny, přičemž každé jídlo by mělo obsahovat všechny tři složky a měnit by se měl pouze jejich poměr. Ten se pak odvíjí od celkového množství jednotlivých složek, které by měl jedinec přijímat za den. Zapomínat však nesmíme ani na mikroživiny, které zastupují vitaminy a minerály. Konzumace různých druhů ovoce a zeleniny by měla být tedy také každodenním rituálem. Dbejte na pestrost a variabilitu. Vybírejte si různé druhy potravin, zkoušejte a snažte se je obměňovat.

NEHLADOVTE!

Pokud je vaším cílem shodit nějaké to kilo či se vejít do loňských šatů, nesnažte se toho dosáhnout tou nejkratší cestou, tedy vynechávat jídla či si ubírat více než je potřeba. Zvolte raději postupnou a zároveň tu rozumnější cestu. Naučte se jíst pravidelně a v přiměřených porcích. Pokud budou mít vaše jídla podobnou energetickou hodnotu, nebude vám vyskakovat hladina inzulinu a vy se budete cítit lépe, nebudete mít tak velké chutě na sladké a budete pociťovat více energie. Jsou však i lidé, kterým více vyhovují větší jídla s menší frekvencí. Vyzkoušejte, co sedí vám! 

Zapomeňte na tvrzení, že po páté hodině se už nesmí jíst. Jídlo neví, kolik je hodin, a vždy tak záleží na celkovém příjmu za den či dokonce týden. Pokud vám tedy jídlo vychází na večer, v klidu si ho můžete dát 2 hodiny před spaním, či zvolit lehčí pokrm i hodinu před ulehnutím do postele. Pokud budete mít v noci hlad, naopak to může mít negativní účinek jak na kvalitu vašeho spánku, tak na regeneraci svalů. Použijte selský rozum a nevěřte dnes již vyvráceným mýtům. 

JAKÉ MNOŽSTVÍ JÍDLA KONZUMOVAT?

Jako u všeho, co se stravy týče, i zde jde o velmi individuální informaci. Vše stojí na poměru výdej/příjem, který se projevuje u každého odlišně a ovlivňuje ho řada faktorů. Pokud víte, kolik přibližně jídla potřebujete k udržování současné váhy, záleží pak už jen na vašem cíli. Chcete hubnout, nabírat či se jen udržovat? Logicky pak vyvodíte tento poměr (hubnutí = výdej vyšší než příjem, nabírání = výdej nižší než příjem, udržování = výdej = příjem). 

Pokud však o vašem ideálním příjmu nemáte ani potuchy, můžete si ho spočítat, nebo jíst zkrátka intuitivně a postupně vysledovat, kolik jídla má na vaši váhu vliv. Jde o dlouhodobější proces, který vyžaduje trpělivost a vůli. Příjem si můžete orientačně spočítat v jednoduchých kalkulačkách na internetu, nicméně mělo by se jednat pouze o přibližnou hodnotu, se kterou budete dále pracovat. Vnímejte sebe jako na individuální subjekt, který se nemůže porovnávat s ostatními, ani se řídit obecným číslem, které vyskočí v tabulce.

PŘEKONEJTE ZAČÁTEK!

Pokud se zdravou stravou začínáte, je potřeba vytvořit si určitý návyk. Řád je v tomto případě nezbytností. Časem by se však tato rutina měla stát přirozenou součástí vašeho dne, kterou berete jako samozřejmost. Budete jíst více intuitivně, v čase, kdy si o to tělo samo řekne, a budete už předem vědět, jaké jídlo vám sedí, kolik si ho nandat na talíř či jaký poměr živin by mělo obsahovat. Občas samozřejmě dopřejte i něco svému mlsnému jazýčku, protože žádný extrém není dobrý. Stačí se jen nezaleknout a užívat si celý proces!