Který styl jógy je pro vás ten pravý?

Objevte benefity různých stylů jógy

Cvičení jógy není jen módním hitem posledních let, ale tisíciletími prověřenou praxí, pomocí které lze zdokonalit bytí tady a teď. S jógou můžete dosáhnout nejen lepší fyzické kondice, ale také zlepšení psychického zdraví. A protože s jógou se můžete setkat i na mnoha wellness pobytech z nabídky Spa.cz, rozhodli jsme se, že vás s ní pomocí dnešního článku seznámíme blíže.

Jóga se od jiného cvičení odlišuje tím, že má hluboký duchovní základ. První zmínky se nacházejí v posvátných hinduistických textech (sútrách). Jóga je v nich uváděná jako způsob sjednocení individuálního Já s univerzálním bytím. Fyzické cvičení je pouze jedním z aspektů jógy. Historie jógy je však dlouhá a spletitá a naše čtenáře asi zřejmě nejvíc bude zajímat to, proč by měli jógu vyzkoušet. Pojďme si tedy říct, co je to jóga?

Co je jóga?


JÓGA NENÍ JEN CVIČENÍ, ALE ŽIVOTNÍ STYL

Každý, kdo kouzlu jógy propadl vám potvrdí, že mu cvičení změnilo život. Ne, nelekejte se. Nemluvíme tu o tom, že začnete chodit v batice a vykuřovat byt vonnými tyčinkami. Během cvičení jógy (zejména klasických stylů jako hatha nebo aštanga) dochází ke zklidnění mysli. V souladu s pohybem těla člověk při cvičení paradoxně relaxuje. Myšlenky totiž pouze pozoruje a nechává je volně plynout.

Důležité je u každého cvičení soustředění se na dech, který má kouzelnou moc vtáhnout nás v jakoukoliv chvíli do přítomnosti. Díky této schopnosti je prokázané, že lidé cvičící jógu lépe zvládají stresové situace. Dokonce výzkumy potvrzují i to, že ženy, které cvičí jógu před otěhotněním i v těhotenství jsou lépe připravené na porod a lépe snášejí porodní bolesti. Dokáží se lépe uvolnit, a proto u nich nedochází tak často k porodním poraněním.

Jóga představuje také skvělý způsob aktivního odpočinku, když zrovna nemáte náladu na podávání nějakých velkých výkonů. Nemusíte ani navštěvovat žádné jógové studio – stačí si z pohodlí domova zacvičit sestavu cviků, které máte rádi nebo na které máte zrovna chuť. Jemné protažení hravě zvládnete po ránu, večer, ale i během obědové pauzy v práci.

Skvělou příležitostí, jak si jógu na vlastní kůži vyzkoušet je Mezinárodní den jógy, který připadá každý rok na 21. června. V tento den nabízí jógová studia otevřené lekce zdarma, kde se s jógou mohou seznámit i naprostí začátečníci.

Mezinárodní den jógy


JÓGA PRO TĚLO I MYSL

Pro nezasvěceného pozorovatele, který jógu nikdy osobně nevyzkoušel, může cvičení vypadat jako takové plácání se na podložce. Ten, kdo si to ale zkusil, moc dobře ví, že i při józe se lze pěkně zapotit a některé pozice vyžadují poměrně dost velkou pružnost a sílu.

Pravidelné cvičení jógy pomáhá:
- zlepšit rozsah pohybu,
- zafixovat správné držení těla,
- vyrovnat krevní tlak a podpořit srdeční činnost,
- zlepšit trávení,
- snížit hladinu kortizolu a odplavit stres,
- vylepšit spánek a navodit dobrou náladu.

Jógu mohou provozovat také malé děti a lidé s různými zdravotními omezeními nebo senioři. Každá pozice má několik variant a je jen na vás, zda si vyberete snadnou, pokročilejší nebo pozici zkušeného jogína. Každý by měl cvičit podle svých možností a poslouchat své tělo. Jóga pro začátečníky většinou vychází z nejznámější sestavy pozdravu slunce a jeho variací.

Pozdrav slunci
Tím, že jóga vyžaduje soustředění, jsou lekce jógy místem, kde jdou běžné starosti stranou. Na podložce jste pouze vy, vaše tělo a váš dech. Druhů jógy je více a každý může najít snadno tempo a obtížnost, které mu vyhovují.


JAKÉ JSOU NEJZNÁMĚJŠÍ JÓGOVÉ STYLY?

- Hatha jóga: Nejklasičtější styl jógy, který vychází z původního indického učení. Vyhovovat bude všem, kteří chtějí harmonizovat tělo i duši. Sestava hatha jógy pochází z 15. století a tvoří ji 15 pozic, které se cvičí v ustálené sestavě. Kromě pozic těla (ásán) je v hatha józe také kladen velký důraz na dechovou techniku (pránajámu), nejrůznější polohy prstů a rukou (mudry) a také na čištění organismu a meditaci. Při cvičení je možné jednotlivé pozice provádět v různých obtížnostech.

- Aštanga: O něco dynamičtější jógový styl představuje aštanga. I zde se pracuje s tělem a dechem za účelem dosažení jednoty. Pro zahájení a ukončení lekce se často využívá zpívání mantry Óm. I v aštanga józe je sestava cviků pevně daná a je možné volit intenzitu a náročnost podle aktuálních možností a celkové zdatnosti. Tento styl cvičení se doporučuje pro zmírnění bolesti zad a také pro úlevu od stresu.

- Vinyása jóga: Tento styl jógy je plynulý, silový a někdy se také můžete setkat s označením flow jóga. Cviky na sebe plynule navazují a většinou se začíná i končí v pozici „pes hlavou dolů”. Součástí cvičení je vždy závěrečná meditace v pozici mrtvoly. Relaxace může být buď vedená instruktorem, nebo třeba jen neřízená s využitím meditačních hudebních nástrojů nebo hudby.

- Power jóga: Zde jdou duchovní hodnoty tradiční jógy stranou. Power jóga je intenzivní, silové cvičení, kde se opravdu pořádně zapotíte. Ačkoliv vychází z ásán, pozice se střídají v rychlém sledu a lekce power jógy připomínají svým tempem spíše lekce aerobiku. Nicméně i tato jóga má mnoho zastánců, kteří ji například považují za snadný způsob, jak rychle shodit nadbytečná kila, zlepšit stabilitu a ohebnost.

- Restorativní jóga: Výborný typ jógy pro všechny, které sžírá stres a rychlé tempo současné doby. Hlavní cílem každé lekce restorativní jógy je hloubkové uvolnění. Pomocí bločků, bolstrů a dalších pomůcek zaujmete vybranou pozici a setrváváte v ní po dobu, dokud nedojde k úplnému uvolnění těla. Podobná restorativní józe je jin jóga, kde se v pozicích také tráví delší čas, během něhož se prohlubuje dech.

Jóga


Kromě výše uvedených typů jógy se můžete setkat s celou řadou speciálních lekcí. Oblíbená je například těhotenská jóga, jóga pro děti nebo lekce jógy pro seniory. Zajímavou zkušenost poskytují také lekce bikram nebo hot jógy. Tento typ jógového cvičení probíhá v místnosti vytopené na 42°C. Díky intenzivnímu pohybu a pocení se z těla vyplavují toxiny a dochází tak k hloubkové detoxikaci. Hot jóga určitě stojí za vyzkoušení i pro dokonalé uvolnění, které přichází po cvičení.

A protože lidé stále vymýšlejí způsoby, jak si cvičení zpříjemnit, vynalézají stále nové a nové typy jógy, které jsou velmi netradiční. V Brně a v Praze si můžete například zajít na jógu se štěňátky. V jarních měsících se v moravské metropoli cvičí také jóga s kůzlátky, a když budete mít štěstí, tak v letních měsících narazíte na lekce jógy na paddleboardech nebo beer jógy.


Myslíte, že by jóga mohla změnit váš život k lepšímu? Zkuste si přečíst naše tipy pro jógové začátečníky nebo si rovnou rezervujte pobyt s jógou – jako vždy vám ho pomůžeme najít i zabookovat. Stačí se nám ozvat na telefon +420 483 515 290 nebo na e-mailovou adresu [email protected].

Vaše Spa.cz