Víte, jak správně inhalovat?
Uvolněte ucpané dutiny díky inhalaci
Ucpaný nos, bolest hlavy, únava a zimnice. Onemocnění dýchacích cest trápí každoročně dospělé i děti. Jak si můžete sami od projevů onemocnění dýchacích cest snadno a efektivně pomoci? Přečtěte si několik jednoduchých rad, jak na domácí inhalaci.
INHALACE PRO PREVENCI I LÉČBU
Inhalace nebo zjednodušeně vdechování vodní páry je nejen účinný způsob na uvolnění dutin a prokrvení sliznic, ale je to také technika, která vám zajistí klidnější spánek a posílení imunity. Využívá se pro léčbu rýmy a kašle, zánětu hrtanu, průdušek a dalších respiračních onemocnění, která umí pěkně potrápit.
Pozitivní účinek inhalování je zaznamenáván i u lidí trpících astmatem či alergiemi. V lázních se však inhalační procedury zpravidla předepisují na nemocné plíce, léčbu přetížených hlasivek či onemocnění způsobená kouřením. Jedinou kontraindikací pro inhalaci je akutní dušnost.
A víte, co je na této staletími prověřené technice nejlepší? Zvládnete ji napodobit i doma a dopřát si ji může téměř každý - od malých dětí až po seniory a ani inhalace v těhotenství není zakázána. V tomto případě však záleží na obsahu inhalované tekutiny.
V ČEM TKVÍ KOUZLO INHALACE?
V důsledku klesajících venkovních teplot není naše nosní sliznice v podzimních a zimních měsících natolik prokrvená, aby zvládala účinně bojovat s viry a bakteriemi, které se do ní ze vzduchu dostávají. Lidské tělo je tak náchylnějším k respiračním onemocněním. Stačí chvilka nepozornosti a už si nesete domů parádní rýmu.
Rodiče malých dětí ví, že v kolektivu se bacily předávají velmi snadno a zpravidla si to následně odskáče celá rodina. Pokud ale zařadíte do vašeho programu pravidelnou inhalaci a budete doplňovat i potřebné vitamíny, může se stát, že si zimu užijete bez smrkání a kašlání.
Lázně léčící onemocnění dýchacích ústrojí
INHALACE POMOCÍ INHALÁTORU
Kromě hromady kapesníčků, mentolových mastiček, nosních sprejů a nosních konviček si do výbavy proti bacilům můžete pořídit také inhalátor. Ten má výhodu v tom, že nemusíte mít po celou dobu inhalace hlavu skloněnou nad horkou vodou, a můžete tak vykonávat i jinou činnost, což ocení zejména ti nejmenší. Při proceduře totiž mohou sledovat pohádku, a tak vydrží déle v klidu i ti největší neposedové.
Elektrické inhalátory také produkují jemnější aerosol, který nosní sliznicí proniká lépe než částečky klasické páry. Pokud nákup inhalátoru do domácnosti zvažujete, pak počítejte s částkou 1 000 - 2 000 Kč.
INHALACE NAD HRNCEM
Metoda, jakou známe z dětství, vyžaduje pouze větší kastrol, ve kterém vodu přivedete k varu, či misku s již vařící vodou. Osoba, která chce inhalovat, se nakloní nad nádobu a přikryje si hlavu ručníkem, díky čemuž nedochází k úniku páry.
Co inhalovat? Kromě obyčejné vody můžete přidat mořskou sůl nebo 1-2 kapky 100% éterických olejů, které zvýší intenzitu působení. Na pročištění dýchacích cest se doporučuje zejména tea tree oil, eucalyptus, heřmánek nebo meduňka. Vybírejte ale pouze z kvalitních olejů.
Do horké vody můžete také přihodit sušené bylinky, jako třeba máta, rýmovník či tymián. Pro zánět nosohltanu či pro kašel s hustým hlenem, který nejde vykašlávat, se doporučuje také inhalace Vincentky.
Máte s inhalací zkušenost nebo se jí teprve chystáte vyzkoušet? Pokročilé inhalační procedury jsou velmi často součástí lázeňských pobytů, které si můžete rezervovat na Spa.cz.