Víte, jak správně inhalovat?

Uvolněte své ucpané dutiny jednoduše a efektivně!

Ucpaný nos, bolest hlavy, únava a zimnice…. S podzimním počasím se na scénu vrátila onemocnění dýchacích cest, která trápí jak dospělé, tak i děti. Poradíme vám, jak si od projevů onemocnění dýchacích cest jednoduše a efektivně pomoci, a podělíme se s vámi o jednoduché rady, jak na domácí inhalaci!

Co je inhalace?


PRO PREVENCI I LÉČBU

Inhalace je účinný způsob na uvolnění dutin a prokrvení sliznic a je to také technika, která vám zajistí úlevu od ucpaného nosu, klidnější spánek a posílení imunity. Využívá se pro léčbu rýmy a kašle, zánětu hrtanu, zánětu průdušek a dalších respirační onemocnění, která umí pěkně potrápit. 

Pozitivní účinek inhalování je zaznamenáván i u lidí trpících astmatem či u lidí s alergiemi. V lázních se zpravidla předepisují inhalační procedury na nemocné plíce, léčbu přetížených hlasivek či onemocnění způsobená kouřením. Jedinou kontraindikací pro inhalaci je akutní dušnost.

A víte, co je na této staletími prověřené technice nejlepší? Zvládnete ji i doma a dopřát si ji mohou všichni - od malých dětí, až po seniory. Inhalace v těhotenství vašemu děťátku také neuškodí.


V ČEM TKVÍ KOUZLO INHALACE?

V důsledku klesajících venkovních teplot není naše nosní sliznice v podzimních a zimních měsících natolik prokrvená, aby zvládala účinně bojovat s viry a bakteriemi, které se do ní ze vzduchu dostávají. Lidské tělo je tak náchylnějším k respiračním onemocněním. I přesto, že po velkou část dne stále ještě nosíme roušky, stačí chvilka nepozornosti a už si nesete domů parádní rýmu.

Rodiče malých dětí ví, že v kolektivu se bacily předávají velmi snadno a zpravidla si to odskáče celá rodina. V průběhu podzimu a zimy hned několikrát. Pokud ale zařadíte do vašeho týdenního programu pravidelnou inhalaci a budete doplňovat i nějaké ty vitamíny, může se stát, že vás nákaza letos nedostihne a užijete si nádherný podzim bez smrkání a kašlání.


DOMÁCÍ INHALACE? HRAČKA!

Kromě hromady kapesníčků, mentolových mastiček, nosních sprejů a nosních konviček si do výbavy proti bacilům můžete pořídit také inhalátor. Ten má výhodu v tom, že nemusíte mít hlavu skloněnou nad horkou vodou a můžete tak vykonávat i jinou činnost. To ocení zejména ti nejmenší. Při proceduře totiž mohou sledovat pohádku, a tak vydrží déle v klidu i ti největší neposedové.

Elektrické inhalátory také produkují jemnější aerosol, který nosní sliznicí proniká lépe než částečky klasické páry. Pokud nákup inhalátoru do domácnosti zvažujete, pak počítejte s částkou 1 000 - 2 000 Kč.


INHALACE NAD HRNCEM

Nechce se vám utrácet za inhalátor? Metoda, jakou známe z dětství od našich rodičů či prarodičů, vyžaduje pouze větší kastrol, ve kterém se voda přivede k varu. Osoba, které chce inhalovat, se nakloní nad nádobu a přikryje si hlavu ručníkem.

Co inhalovat? Vyzkoušejte například obyčejnou vodu s přidáním mořské soli nebo s pár kapkami 100% éterického oleje. na pročištění dýchacích cest se doporučuje zejména tea tree oil, eucalyptus, heřmánek nebo meduňka. 

Vybírejte ale opravdu pouze z kvalitních olejů a myslete na to, že pro inhalaci stačí přidat pouze 1 - 2 kapky. Do horké vody můžete také přihodit sušené bylinky jako třeba mátu, rýmovník či tymián. Pro zánět nosohltanu či pro kašel s hustým hlenem, který nejde vykašlávat, se doporučuje také luhačovická Vincentka.


Máte s inhalací zkušenost nebo se jí teprve chystáte vyzkoušet? Inhalační procedury jsou velmi často součástí lázeňských pobytů, které si můžete rezervovat na Spa.cz.