Do wellness v těhotenství. Co prospěje a co ublíží?

Užitečné tipy pro zdraví ženy i miminka

Těhotenství je krásné, ale velmi náročné období pro každou ženu. Nastávající maminky často hledají nejrůznější možnosti, jak si co nejvíce odpočinout a ulevit si od zátěže, kterou pro ně rostoucí bříško představuje. Jednou z nich může být i návštěva wellness hotelu

Jaké zásady dodržovat, aby byl wellness pobyt bezpečný pro vás i vaše miminko? To se dozvíte v dnešním článku.

Wellness pobyty


WELLNESS V TĚHOTENSTVÍ - UPOZORNĚNÍ

V následujícím textu najdete ta doporučení, která jsou podložena názory odborníků a která jsou v souvislosti s těhotenstvím a wellness považována za relevantní. I přesto jej prosím berte jen jako jeden ze zdrojů a v první řadě se držte doporučení vašeho ošetřujícího lékaře a také toho, co vám říká vaše vlastní tělo.


MOHOU TĚHOTNÉ ŽENY DO WELLNESS?

Na nadarmo se těhotenství označuje jako “jiný stav”. Po objevení dvou čárek na těhotenském testu nastává kolotoč, který nabere nečekaných obrátek. Nepostradatelným základem je nezanedbávat preventivní prohlídky a pohyb, dbát na zdravou a vyváženou stravu a dopřávat si dostatek spánku a odpočinku. Těhotenství není nemoc a při běžném průběhu není důvod dělat si zbytečné starosti.

Doporučení, co těhotné mohou a nesmí, je celá řada a zpočátku není lehké se v nich vyznat. Obzvlášť, když si jednotlivá tvrzení a “zaručené rady” mohou navzájem odporovat. Co je u nás běžné, může být v jiných částech světa považováno za rizikové a naopak. 

Probíhá vaše těhotenství hladce a bez komplikací? Pak není důvod si něco tak příjemného jako je wellness pobyt odpírat. V případě, že si nejste jistá, nebo bojujete s nějakým zdravotním problémem, doporučujeme poradit se  s vaším gynekologem. Wellness v prvním trimestru se všeobecně považuje za velmi rizikové, proto pobyt raději plánujte na druhý nebo třetí trimestr.Wellness pobyty


JAKÉ PROCEDURY JSOU PRO TĚHOTNÉ ŽENY VHODNÉ?

bazén

Čím více je v pohodě maminka, tím více je v pohodě i miminko. Není proto od věci si čekání zpestřit lázeňským pobytem. Ulevit od bolesti si můžete nejen plaváním či nadnášením v bazénu, ale i za pomocí chrličů a masážních trysek. V těchto případech však dejte pozor na to, aby proud vody nemířil přímo na bříško.

Při výběru volte raději bazén s chladnější vodou. Vysoké teploty by mohly být nebezpečné pro vás i miminko. Může totiž dojít ke zvýšení krevního tlaku, překrvení malé pánve a narušení krevního oběhu mezi matkou a dítětem. Teplota vody v bazénu by rozhodně neměla přesáhnout 38 °C.Wellness pobyty


vířivka

Z důvodu kolísání krevního tlaku, ale také vůli hygieně se v těhotenství vyhněte návštěvě veřejných vířivek. Pokud si tuto slast nedokážete ani v požehnaném stavu odpustit, hlídejte si teplotu, nepouštějte vždy čistou vodu a ve vířivce buďte maximálně 10 minut. Při vylézání z vody nespěchejte, ať se vám nezamotá hlava. 

Návštěva vířivky se však rozhodně nedoporučuje v prvním trimestru, ženám s výtokem či krvácením nebo v případě rizika předčasného porodu. Pokud vám pobyt ve vodě nedělá dobře, nepřemáhejte se a raději se věnujte odpočívání u bazénu s chladnou minerálkou nebo ovocnou šťávou v ruce.

Wellness pobyty


sauna

Saunování v těhotenství je velmi kontroverzní téma. Zatímco u nás v Česku je to velmi neobvyklé a lékaři se k tomu staví velmi rezervovaně, ve skandinávských zemích je to běžné a údajně to vede k hladšímu a rychlejšímu porodu.

Při saunování v těhotenství dodržujte následující pravidla:

1. Pobyt v sauně se stejně jako koupel v teplé vodě nedoporučuje během prvních 3 měsíců těhotenství. Poté je saunování možné, ale pouze v saunách s nižší teplotou a v maximálně 10minutových intervalech. Ženám, které byly na pravidelný pobyt v sauně zvyklé už před otěhotněním, saunu zpravidla dobře snáší i jako těhotné. Rozhodně však není dobrý nápad se saunou v těhotenství začínat.

2. Doporučené je využívat sauny s nižší teplotou a sedat si pouze na spodní lavice. Dobře by vám mohla udělat například medová sauna či aromasauna s bylinkovou vůní.

3. Mezi jednotlivými saunovými cykly odpočívejte a dopřejte si dostatečné množství tekutin s hořčíkem. Pro ochlazování nepoužívejte bazének, ale pouze vlažnou sprchu, ať teplotní rozdíl není tak razantní.

4. Sauně by se obloukem měly v těhotenství vyhnout ženy s vysokým krevním tlakem či s problémy oběhové soustavy. V případě, že se vám v sauně udělá nevolno, okamžitě jí opusťte, požádejte o pomoc obsluhu či svého partnera a v saunování již dále nepokračujte.

Wellness pobyty


lázeňské a wellness procedury

V nabídce lázeňských hotelů se stále častěji objevují procedury, které jsou speciálně navržené pro těhotné ženy. Mezi takové patří například uvolňující těhotenská masáž zad a šíje nebo masáž nohou, které mohou být nateklé a těžké. Nevhodné jsou naopak masáže lávovými kameny, reflexní či sportovní masáže. Při masírování by těhotná žena měla ležet na boku, sedět, případně ležet na speciálním lehátku pro těhotné.

Zvláštní péči je v těhotenství vhodné věnovat také pleti, která může být náchylná k akné, zánětům a hyperpigmentaci. Z toho důvodu se v těhotenství nedoporučuje používat třezalkový olej, který by mohl na kůži zanechat nevzhledné skvrny. Vhodný není ani retinol či přípravky s obsahem parabenů. Kosmetika by zkrátka měla být v co nejčistší přírodní formě.Wellness pobyty
Pro těhotné ženy je velmi příjemným zpestřením oddech při aromaterapeutických procedurách. Při vhodné volbě esenciálních éterických olejů dochází k uvolnění psychického i fyzického napětí a ke zlepšení nálady a zmírnění obav. Vyzkoušejte třeba osvěžující citrusové vůně nebo levanduli. Vyhněte se naopak tymiánu, skořici, yzopu nebo jalovci.

Aromaterapii pro těhotné by měl sestavovat odborník, který dokáže zvolit oleje přímo na míru vašim potřebám a preferencím. Společně s bylinkovou napářkou a hřejivými obklady je ostatně aromaterapie velmi doporučovaná i v závěru těhotenství nebo dokonce během porodu.Wellness pobyty


Existuje tedy jednoznačná odpověď na otázku, zda může těhotná žena do lázní či wellness? Za nás říkáme ano, může, ale pouze od druhého trimestru a v případě, že neexistuje žádný zdravotní důvod, který by jí v relaxaci mohl bránit. 

Na Spa.cz snadno rezervujete wellness pobyty, které si užijete i v těhotenství. S výběrem vám rádi poradíme na tel. +420 483 515 290 nebo na e-mailové adrese [email protected].