Tipy na relaxační techniky, které zamávají se stresem

Jak správně odpočívat a získat novou energii?

Máte pocit, že je toho na vás moc a do termínu odjezdu na wellness pobyt je daleko? Nezoufejte! Poradíme vám pár triků, pomocí kterých můžete stres i podzimní únavu hodit jednoduše za hlavu.

Tajemství, jak se z toho nezbláznit, je osvojit si umění jednoduchých relaxačních technik, díky kterým získáte nadhled, snadněji si ve zdánlivém chaosu utřídíte myšlenky a najdete ztracený klid.


JAK RELAXOVAT DOMA?

Procházky jsou fajn, ale venku se zrovna žení všichni čerti? V tom případě si vyberte jednu z antistresových relaxačních technik, kterou lze aplikovat i v pohodlí domova.

Zajistěte si alespoň na 30 minut místnost nebo kout jen sami pro sebe, zapalte si vonnou svíčku či aromalampu a uveďte se do pohody pomocí domácí aromaterapie. Pro zklidnění jsou nejlepšími pomocníky éterické oleje z levandule, máty či z citrusů. Pustit si můžete také relaxační hudbu a nechat se za příjemných tónů, pomocí vizualizace a díky hlubokému dýchání unášet do úžasných krajin vaší fantazie.

Představovat si můžete třeba to, jak se procházíte po pláži na tropickém ostrově či jak odpočíváte v houpací síti uprostřed nádherně voňavého lesa. To, kam vás vaše myšlenky zavedou, je jen na vás. Důležité je dát prostor fantazii a nemyslet na faktury, ani na to, co bude zítra k obědu. Zkrátka vypnout hlavu a užívat si to, co je tady a teď.Aromaterapie


JÓGOVÝM MISTREM SNADNO A RYCHLE

K tomu, abyste vyzkoušeli jógu, si nemusíte dávat nohu za krk, ani se nesmyslně lámat do nepohodlných pozic. Jóga je jedním ze způsobů, jak nejen protáhnout celé tělo, ale především jak vystoupit z nekonečného kola vtíravých myšlenek a setrvávat jen ve společnosti svého dechu. Zní to komplikovaně?

Je to velmi jednoduché, důležité je jen začít. Vyzkoušejte si třeba tu úplně nejsnadnější, ale zároveň také jednu z nejtěžších jógových pozic, ásán. Jmenuje je šavásána a často se jí také říká pozice mrtvoly. Spočívá v tom, že se pohodlně položíte na záda, volně položíte ruce i nohy na podložku a deset minut nebudete dělat vůbec nic. Vaše tělo by mělo být uvolněné a hlava klidná. Myslet byste v šavásáně měli jen a jen na svůj dech. Být tady a teď a užívat si tzv. mindfulness, tedy všímavosti a prostého pocitu bytí.

Složitost této pozice spočívá právě v tom nicnedělání, ale při pravidelném tréninku se vám to jistě podaří, uvidíte!

Jóga


RELAXOVAT MŮŽE OPRAVDU KAŽDÝ

Mezi nejoblíbenější způsoby snižování stresu patří procházka v přírodě. I půlhodinový pobyt na čerstvém vzduchu dokáže zázraky. Pozorování ptáků, poslouchání šelestu stromů či chvilka tichého spočinutí u potůčku je příjemný aktivní odpočinek, který umí pěkně uklidnit pocuchané nervy. Chůze je navíc nejpřirozenější pohyb a pravidelné procházení ve svižnějším tempu bude mít pozitivní dopad nejen na vaši psychiku, ale také tělo. Pokud se řadíte mezi zdatné sportovce, můžete do přírody i vyběhnout, a dopřát si tak navíc pořádnou dávku endorfinů.

Priessnitzova pohybová terapie


JAK RELAXOVAT PŘED SPANÍM?

Problémy se spánkem či s usnutím má velká část populace. Svůj podíl na tom má nepochybně i stres. Vy s ním ale můžete snadno zatočit a o spánek se nenechat ochudit! Než půjdete do postele, dopřejte si čas na rituál, který vám nezabere moc času, ale může vás zachránit od další probdělé noci. Úkoly, které vás čekají následující den si sepište na papír nebo si je vepište do diáře, ať je nemusíte nosit v hlavě. Pak už se jen nechte se vést řízenou meditací. Za pomoci uklidňující hudby a afirmací zklidníte mysl a naladíte se na kvalitní spánek.


Pamatujte si, že čas, který věnujete péči o vás samotné, se vám v budoucnosti vyplatí. Jde o dobrou investici, tak se čas od času zeptejte sami sebe, jak se máte, a dopřejte si trošku toho rozmazlování.

To, jak správně odpočívat, se můžete naučit i v některém z on-line kurzů, kterých na internetu najdete spousty. S jednotlivými druhy relaxačních technik i správnými postupy vás také může seznámit osobní kouč či terapeut.

Méně stresu a více odpočinku vám přeje vaše Spa.cz.